نمونه پروژه های FTTH/GPON
1397/03/27 13:35

FTTH چیست و چگونه کار میکند؟

 

 

 

 

 

 

Fiber to the home (FTTH) یک سیگنال ارتباطی روی فیبرنوری است که از سمت سوییچ های مخابرات به منازل تحویل داده می شود. بنابراین جایگزین زیرساخت های مسی مانند سیم تلفن است. فیبر به خانه یک روش نسبتا جدید است که به سرعت در حال رشد بوده و سرعت و پهنای باند بالاتری (حدود 250 برابر سریعتر) را به مصرف کنندگان ارائه می دهد. و بنابراین از این طریق براحتی می توان اینترنت، تلویزیون، امنیت و خدمات صوتی را نیز فعال کرد. فیبرنوری یک رشته بسیار شفاف شیشه ای است که به نازکی تار موی انسان است. نور داخل کابل فیبرنوری و داخل هسته آن بازتاب پیدا می کند و از آنجا که روکش فیبر که به آن Clad نیز می گویند هیچ نوری را از هسته جذب نمی کند لذا موج نور فواصل بزرگی را می تواند داخل هسته طی کند.

 

چرا فیبر بهتر است؟

فیبرنوری برای محیط زیست مناسب تر است و اصطلاحا سبزتر می باشد. همچنین دوام آن نسبت به مس بیشتر است. مواد خام برای تولید آن (سیلیکون از شن و ماسه) بسیار زیاد است در حالیکه منابع مس در حال کاهش می باشد. فیبر کاملا شفاف است و سیگنالی را از دست نمی دهد.

سیگنال های نوری بر خلاف کابل های مسی با یکدیگر در یک کابل تداخل پیدا نمی کنند و همچنین تداخل الکتریکی هم با هم ندارند که باعث تضعیف سیگنال صدا نمی شود. بنابراین شما مکالمات واضح تری را خواهید داشت.

خانه های هوشمند در آینده نیاز به سریعترین پهنای باند قابل اعتماد دارند که فقط فیبرنوری می تواند آن را برآورده کند.

امکانات بی پایان:

توسط این روش ما می توانیم یک ارتباط پهن باند با سرعت بالا را به خانه ها/ یا یک کارگاه/ یا محله ها/ یا پارک های تجاری عرضه کنیم. وقتی شما از یک ارائه دهنده سرویس، خدمات اینترنتی مناسب می خواهید بهتر است از کسی این سرویس را بخواهید که از بستر فیبرنوری استفاده می کند.

VOIP (خدمات تلفن)

VOIP مخفف Voice Over IP می باشد یعنی اصطلاحا خدمات تلفن از طریق اینترنت. ارتباطات تلفنی خود را در منزل خود تا 30% ارزان تر و با کیفیت بهتر برقرار می کنید.

چه کارهایی را با فیبری که در منزل دارید می توانید انجام دهید؟

وقتی که پهنای باند از طریق فیبرنوری در اختیار شما قرار می گیرد هر کسی می تواند در یک زمان کارهای خود را آنلاین انجام دهد. با buffering برای همیشه خداحافظی کنید.

همچنین کارهای زیر را می توانید انجام دهید:

 • دانلود کردن بازی ها و اپلیکشین ها خیلی سریعتر
 • آپلود کردن عکس ها در اینستاگرام و فیس بوک خیلی سریعتر
 • Skype با دوستان و فامیل در هر نقطه از دنیا با کیفیت بالا
 • دسترسی به فضای ابری (Cloud app) خیلی سریعتر
 • دانلود کردن موزیک و فیلم خیلی سریعتر
 • تبدیل ساختمان خود به یک ساختمان هوشمند و مدیریت کردن زندگی خود از راه دور
 • استریم کردن تلویزیون روی اینترنت و پخش آن به طور همزمان در چندین دستگاه
 • اگر هنوز قانع نشده اید یک سری به اینترنت بزنید و یک سرچی در مورد مزایای فیبرنوری برای محیط زیست نسبت به مس انجام دهید. همین کافی است!

چقدر سریع است؟

100mbps پهنای باندی است که سرعت دانلودها را برای شما آسان می کند:

کل آلبوم موسیقی (60MB) در 5 ثانیه

یک فیلم تلویزیونی (350MB) در 30 ثانیه

یک فیلم با کیفیت بالا (1GM) در 2 دقیقه

یک فیلم HD (4GB) در 6 دقیقه

چرا فیبر؟

استفاده از داده ها هر سال 2 برابر می شود. خدمات جدید ظهور پیدا می کنند که نیاز به سرعت مناسب دارند. برای دیگر تکنولوژی ها به غیر از فیبر برآورده کردن این ظرفیت برای نیازهای آینده تقریبا غیر ممکن است.

بهبود امنیت:

وجود یک شبکه فیبر امکان استفاده از دوربین های CCTV (حرارتی، Infrared) در سراسر آن منطقه را فراهم می سازد. دوربین های حفاظتی و امنیتی برای کاهش جرم شناخته شده هستند و می توانند نقش مهمی را در بهبود کلی امنیت مناطقی که پوشش فیبر دارند را فراهم سازد.

با وجود فیبرنوری، تصاویر زنده با کیفیت بالا از طریق دوربین های مداربسته به شبکه مرکزی منتقل می شود ارائه دهندگان خدمات امنیتی می توانند براحتی با این امکانات زیر ساختی، شماره پلاک تشخیص چهره و بسیاری خدمات دیگر را براحتی عملی سازند.

 

 Smart Metering

خدمات در سایر حوزه ها مانند هوشمند سازی کنترهای منزل نیز می تواند تحت این بستر براحتی امکان پذیر شود. اندازه گیری مصرف آب و برق، کنترل از راه دور چراغ ها، لوازم ویدئو و آیفون تصویری و ... نیز می تواند به صورت هوشمند مدیریت شود.

خانه های با ارزش تر:

مزیت مهم دیگر FTTH، تاثیری است که بر ارزش دارایی شما به عنوان مالک خواهد داشت.

FTTH ارزش افزوده و مطلوبیت خانه و محله شما را افزایش می دهد.

فیبر همچنین خدمات پیشرفته ای مانند  Video On Demandو  IPTV که از جمله خدمات سرگرمی در اتاق نشیمن شما برای شما در دسترس قرار می دهد. با فشردن یک دکمه براحتی می توانید هر فیلم و سریال و دیگر سرگرمی ها را در تلویزیون خود تماشا کنید. IPTV تجربه شما در تلویزیون را کاملا تغییر می دهد و ان را کاملا بر اساس خواسته شما و در خدمت شما قرار می دهد.

IPTV یک سیستم است که از طریق آن خدمات تلویزیون دیجیتال با کیفیت بالا به کاربر تحویل داده می شود. با استفاده از زیر ساخت های شبکه به جای ماهواره های سنتی!

پیشنهاد با ارزش ما با ورود فیبر به ساختمان شما:

 • حذف دیش های ماهواره ای و آنتن ها. (دیش ماهواره مرکزی و آنتن ها در اتاق سرور که هزینه راه اندازی بالایی هم دارند جایی نخواهند داشت و در خانه کاربر حذف خواهد شد.)
 • در واقع یک اصل زیبایی شناسی که حذف تجهیزات اضافی است به منزل افزوده خواهد شد.
 • VOIP (خدمات تلفنی)
 • برقراری تماس از خانه از طریق اینترنت تا دست کم 30% ارزان تر با کیفیت صدای شفاف
 • تماس های داخلی رایگان
 • تمامی کاربران می توانند  در هر نقطه ای رایگان با نگهبانی تماس برقرار کنند.
 • سرعت اینترنت 100Mbps که خیال شما را آسوده می کند.
 • هوشمند سازی ساختمان شما بر اساس نیازی که دارید.
 • اجرای دوربینهای حفاظتی و امنیتی در کل ساختمان شما و مشاهده تصاویر در هر مکانی که هستید.

 

 

 

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :