GPON-OLT

فیبر در منزل، اجرای پروژه های FTTHدرباره ی GPON

 GPON چیست؟

ما تکنولوژی GPON را به   بسیاری از اپراتورها عرضه می کنیم که به راحتی از آن استفاده کنند. اما آنچه که اتفاق می افتد این است که واقعیت در بعضی مواقع گم میشود و بعضی سو تفاهم ها بوجود می آید. در این مقاله ما سعی داریم که نگاهی دوباره به این تکنولوژی داشته باشیم و سعی کنیم به روش ساختاری به این سوال پاسخ بدهیم که GPON  چیست؟

                                                                               

یکی از تکنولوژی های PON:

(Passive optical news) PON   به عنوان یک مفهوم جدید در حدود سال 1995 شروع شد. به زبان ساده شبکه دسترسی فیبر نوری که بین مرکز اپراتوری و مشترک خانگی وجود دارد و در آن هیچ تجهیز اکتیوی وجود ندارد و به همین دلیل به آن پسیو می گویند.

اصلی ترین مزیت شبکه های PON:

مهمترین مزیت آنها این است که پسیو هستند و هیچ دیوایس اکتیوی بین مشتری و اپراتور وجود ندارد. یعنی نیازی به اجازه دسترسی، تعمیرات، پاور، کانفیگ کردن وجود ندارد. نتیجه این میشود که پایداری این سیستم ها معمولا 999%(یعنی 5 دقیقه Down time/Year ) باشد. در حالیکه دستگاههای سوییچینگ اترنت  در تکنولوژی APN در حدود 99.961% یعنی (یعنی ۳ ساعت Down time/Year ) میباشد.

مفهوم PON  کاملا شفاف است. در طول سال ها پیاده سازی های مختلفی از پروتکل های شبکه وجود داشت. GPON  یکی از پروتکل های شبکه PON است. اما امروزه سرتاسر بازار جهانی را فرا گرفته است.

توافق اصلی بر سر PON از سال 2004 بعد از پیاده سازی GPON  یا EPON   در آسیا، ژاپن،  چین و کره شروع شد. پیاده سازی GPON  در آمریکا و اروپا از سال  2008 آغاز شد زمانیکه اپراتورهای سنتی شرکت های مخابراتی شروع به ارتقاء DSL شبکه های خود از مسی به فیبر (FTTB- FTTH) کردند. GPON  انتخاب شد برای اینکه در آن زمان آخرین تکنولوژی استاندارد شده PON بود و بیشترین پهنای باند را داشت و مزایای بیشتری در مقایسه با EPON  داشت.GPON  در ابتدا به صورت دسترسی point to Multi point  یعنی یک نقطه به چند نقطه طراحی شد و همچنین دارای یک ساختار خاصی که بتواند امکان اجرای انواع خدمات مختلف را فراهم کند.

جدیدترین تکنولوژی های PON:

10G EPON  و XG-PON1 امروزه در ابتدای فاز سازگاری با بازار هستند. چرا که  افزایش پهنای باند در شبکه پسیو PON  همیشه مورد نیاز است. اما اکنون به دلیل گران بودن 10G EPON  و XG-PON1 فقط برای مناطق خاص و سرویس های ویژه استفاده میشوند.

قسمتهای اصلی GPON:

شبکه های GPON  شامل 2 قسمت اصلی است:  OLT (Optical Line Terminal) که معمولا قادر به سرویس رسانی به حداقل 1000 مشترک شبکه فیبر است و در مراکز اپراتوری مخابرات قرار دارد. قسمت بعدی شبکه فیبر نوری پسیو ONT/ONU (Optical Network Terminal-Unit ) است که مربوط به منازل میباشد. هر GPON OLT میتواند تا تعداد ۱۲۸ عدد  ONT را سرویس بدهد.OLT  و ONT به وسیله یک تار فیبر نوری سینگل مود به هم وصل هستند. به صورتی که از طریق تکنولوژی WDM ارتباط   Uplinkو    Downlink برقرار می شود. برای ارتباط Uplink  طول موج   1310nm و برای Downlink   طول موج 1490nm.

پورت GPON به صورت پیش فرض db(B+)28 برای دستیابی به مسافت km 20 و یا db(C+) 31 برای دستیابی به مسافت 40km میباشد.


مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های FTTH/GPON

راه اندازی شبکه فیبر نوری پسیو واکتیو در منازل، کاری پیچیده و دشوار می باشد به همین دلیل باید این کار را به افراد متخصص در این زمینه سپرد و از مشاوره این افراد استفاده نمود.

پروژه های فیبر نوری در منازل دارای دو بخش پسیو و اکتیو  می باشد و در سه فاز عملیاتی به شرح زیر اجرا خواهد شد.


مرحله صفر مطالعاتی


در ابتدا با مشاوره و جلسات لازم با صاحبان پروژه سرویس های مورد تقاضا بررسی شده و بهترین مسیر برای دستیابی به آنها انتخاب شده و برآورد اولیه تجهیزات مورد نیاز انجام می شود. سپس امکان ارائه ی فیبر نوری از مخابرات محل، امکان ارائه ی سرویس ها در بستر فیبر نوری و نوع فیبر و دیگر تجهیزات مورد نیاز بررسی می شود.

همچنین در این مرحله مطالعاتی پیرامون مباحث اکتیو شبکه شامل سوئیچینگ، مانیتورینگ، هوشمند سازی، سیستمهای حفاظتی و امنیتی، IPTV و ... صورت می گیرد .


مرحله اول: طراحی


پس از آن فاز اول با عنوان طراحی اجرایی می شود.

این مرحله شامل طراحی معماری و عمرانی دیتاسنتر، طراحی  پسیو و طراحی اکتیو می باشد.
بهترین مکان برای احداث دیتاسنتر، چینش رک ها و کابل کشی داخل آن ، امنیت اتاق دیتا سنتر، نوع فیبر و بهترین مسیر کابل کشی فیبر نوری در این مرحله تعیین می شود.

همچنین طراحی اکتیو با در نظر گرفتن فاکتور های امنیت، قابلیت مقیاس پذیری، قابلیت مدیریت، قابلیت دسترسی، یکپارچگی، تطابق با نیاز سازمان، استاندارد بودن و ماژولار بودن صورت می گیرد.
با این کار ضریب خطای پروژه به طرز چشم گیری کاهش داده می شود.

وجود افرادی متخصص و با تجربه در زمینه فیبر نوری امکان مشاوره برای پروژه های متقاضیان و همچنین بررسی مراحل کار و ایجاد یک طرح شماتیک از طراحی با بهترین کیفیت و با بهینه ترین هزینه را فراهم می آورد.


مرحله دوم: تجهیزات


در فاز دوم با عنوان تجهیزات، نوع تجهیزات پسیو و اکتیو فیبر نوری تعیین می شود.

لیست کلیه تجهیزات غیر پاوری در قسمت پسیو و تجهیزات پاور دار در قسمت اکتیو آورده می شود.

با توجه به طیف وسیع و متنوع قیمتی و کیفتی این تجهیزات می تواند باعث سردرگمی غیر متخصصان شود. اما واردات تخصصی گروه فنی سپیتام و تجربه فنی و مدیریتی آن می تواند راهگشای اجرای بهینه و با کیفیت این پروژه ها گردد.


مرحله سوم: اجرا و نظارت


در نهایت در فاز سوم تحت عنوان اجرا و نظارت، مطابق با طرح های به دست آمده از مرحله قبلی پروژه اجرایی و نظارت خواهد شد.

لازم به ذکر است که فیبر نوری به دلیل ماهیت شیشه ای آن بسیار حساس بوده و نصب آن کاری دشوار می باشد و در صورت اجرای غلط ممکن است در حین کار، تار فیبر نوری شکسته شود. که در این صورت ترمیم آن نیازمند صرف هزینه و وقت  خواهد بود.

 یکی از حساس ترین مراحل اجرای پروژه، فیوژن فیبر نوری می باشد که نیازمند دقت و مهارت بالای فیوژن کار است. در صورت فیوژن بی دقت با دستگاه های بی کیفیت، ممکن است راه اندازی شبکه فیبر به درستی انجام نشود و مدت زمان زیادی صرف این شود که مشکل پیدا شده و برطرف گردد.

بدیهی است تخصص وتجربه  بالا گروه مهندسی سپیتام می تواند سعی و خطا را در طراحی و اجرای پروژه ها از بین برده و کاری کاملا حرفه ای در کمترین زمان و با تضمین کیفیت با انتخاب بهترین برند های تجهیزات فیبر نوری را به شما ارائه دهد.


GPON