دانستنیهای سپیتام
1394/10/13 10:16

دانستنیهای سپیتام بهمن 93

 

 

 

 

با سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز

 اونقدر این روزها بازار متنهای جورواجور و نصیحت گونه در وایبر و اینترنت و شبکه های اجتماعی زیاد شده که همه خسته شده اند. کمی هوای تازه نیاز است و کمی تامل....اما یک نکته هست که آن را نصیحت گونه نبینید. شاید یک نکته مدیریتی ! 

برای کلامی که از دهانمان خارج میشود ارزش قایل باشیم. برای قولی که می دهیم! شاید به ظاهر ساده باشد اما این نکته انقدر مهم است که اعتبار شما را رقم میزند. اگر حرفی که می زنیم را خودمان باور نداشته باشیم چطور انتظار این را داشته باشیم دیگران باورمان کنند و برایمان اعتباری قایل شوند. حاجی بازاری های با اعتبار خودمان را ببیینید. حاجی بود و کلامش! اگر حرفی میزدند دنیایشان بالا و پایین هم میشد کلامشان را عملی میکردند. برند سازی و کسب اعتبار فقط با  شیپور تبلیغات گوش خلق را کر کردن و زبان ریختن نیست. کسب اعتبار یعنی اخلاقیات! یعنی روی حرفت باقی بمانی. یعنی حتی اگر ضرر کردی زیر قولت نزنی... متاسفانه چیزی که امروزه بازار ما و صنعت کشور ما کم دارد همین است. متاسفانه این خلا اخلاقیات بدجور به جان کشورمان افتاده.

فقط کافی است کمی تامل کنیم.

 

 

 مقاله منتخب بهمن ماه 

لینک زیر را دانلود نمایید:

 
فراگیری فیبر نوری در جهان

 

کوتوله های فکری چه کسانی هستند؟

آیا تاکنون به کوتوله های فکری برخورد کرده اید؟ کسانی که همه چیز را در حد و اندازه خود می بینند، کسانی که موفقیت های دیگران را باور نمی کنند چون آن را با معیارهای موجود در وجود خود مقایسه می کنند و چون در توان خود قابلیتی نمی یابند شروع به انکار آن می کنند. این افراد را حتما در اطراف خود و در اجتماع دیده اید و برخورد کرده اید. کوتوله فکری بی سواد نیست شاید فوق لیسانس هم داشته باشد ویا دکتر و مهندس باشد!  چون کوتوله فکری راه درس خواندن را بلد است ولی متاسفانه تک بعدی است و فقط دنیا را از پشت عینک خود می بیند. پس اگر کسی مهندس بود و شروع به تخریب موفقیت دیگران کرد شک نکنید که او هم یک کوتوله فکری است. بازه ذهنی اش آنقدر رشد نکرده که خود یا دیگران را لایق پیشرفت بداند. همیشه خود را دست کم می گیرد. هر چقدر هم تلاش می کند آخرش به درب بسته می خورد چون در ناخودآگاهش حک شده که تو نمی توانی و چون تو نمی توانی پس همکارت هم نمی تواند، پس هم کلاسیت هم نمی تواند، پس هیچ کس نمی تواند... پس لیاقت ما همین است.

کوتوله های فکری برای آنکه خود را نجات دهند و عذاب وجدان نگیرند اطراف خود را پر می کنند از آدم های شبیه خودشان، یک مشت کوتوله فکری که هیچ کس سرتر از دیگری نیست و همه در کنار هم از نفهمی و نهایتا بدبختی هم لذت می برند.

یک عده از این کوتوله های فکری کلا به انحراف می روند و سعی می کنند از روش های نادرست، خود را از کوتولگی ظاهری رها کنند. براحتی دروغ می گویند، فیلم بازی می کنند، در خفا رشوه می گیرند تا کار مردم را درست یا نادرست انجام دهند. دزدی می کنند، مال مردم را می خورند، کلاهبرداری می کنند تا ظاهرشان را کوتوله نشان ندهند. اما وقتی باز کالبد شکافیشان کنی می فهمی که با کوتوله ای فکری که نقاب زده روبرو هستی که خیلی خطرناک هستند.  ظاهر آدم های موفق را به خود می گیرند اما زهی خیال باطل!

کوتوله های فکری آرامش خاطر ندارند. شب می خوابند و فردا در فکری تازه و نقشه ای نو برای تلکه کردن دیگران از خواب بیدار می شوند. با ذهنی آشفته و نگران و همیشه خسته!

چگونه کوتوله فکری نباشیم؟

شاید بعضی از ما حتی خود من در بعضی از جنبه های وجودی خودمان و با درصد کم و زیاد کوتوله فکری باشیم. اگراحساس می کنید که شما هم کمی کوتوله فکری هستید  ناراحت نباشید. همین که الان به این نکته فکر میکنید خود نشان دهنده رشد شماست. از امروز سعی کنید بزرگتر ببینید. سعی کنید خود را بیشتر بشناسد، استعداد های خود را کشف کنید. امکان ندارد که شما استعدادی نداشته باشید که شما را منحصر بفرد کند. ساز درونی خود را کشف کنید. هدف ما از آفرینش به طور حتم همین است.

به طور یقین شما در یک استعداد بخصوص منحصر بفرد هستید آن را بیابید، رشدش دهید، قد بلند شوید، تک شوید آنقدر که خودتان از این شکوفایی احساس لذت کنید. این استعداد در هر چیزی می تواند وجود داشته باشد. مثل نوازندگی، نقاشی، بازیگری، ستاره شناسی، کوهنوردی، فرش بافی و یا فروش، حسابداری، ارتباطات، علوم مهندسی، مدیریت و یا هرچیزی که فکرش را میکنید!!! 

اگر یک کوتوله فکری به صورت واقعی رشد و پیشرفت کند دیگر موفقیت دیگران را پوچ و واهی و فریب تصور نمی کند!!!

آنوقت از نگاه او به جای اینکه به دنبال کسب ثروت و مقام وقدرت از روش های غیر اخلاقی و کاذب باشد به فکر کسب انها از طریق استعدادش می افتد.  اگر کسی را دیدید که در مسئولیتی قرار گرفته و به جای استفاده از توانمندی های خود به فکر رشوه گیری است قبل از هر چیز برایش ابراز تاسف کنید که یک کوتوله فکری است. اگر کسی را دیدید که به جای تلاش و به ثمر رساندن خود در خانه نشسته است و غر می زند و از همه انتظار دارد غیر از خود، برایش ابراز تاسف کنید، که او هم یک کوتوله فکری است. اگر کسی را دیدید که بی محابا و بی شرمانه دروغ می گوید و شعار می دهد و خود را خارج از آنچه که هست نشان میدهد و سعی در فریب دیگران دارد و در مقامی می نشید که حق او نیست و با ناشی گریهایش به ضرر دیگران و حتی خودش قدم بر میدارد بی شک او را کوتوله فکری بدانید.

اگر کسی را دیدید که استعدادش را پیدا نکرده، صبح تا شب کار می کند و به خودفشار می آورد ولی چون برخلاف استعداد و توانمندی ذاتی اش است به جایی نمی رسد باز هم برایش ابراز تاسف کنید. چون یک کوتوله فکری بدلیل نداشتن رویا و هدف فقط درجا می زند.

در مقابل این گونه افراد انسان‌های ‌بزرگ، دارای فکرهای بزرگ هستند و کارهای بزرگ انجام می‌دهند. آنان دارای افکار سازنده هستند و هرگز مأیوس و ناامید نمی‌شوند. تنها دغدغه زندگی آنها شناخت بیشتر از توانمندی های خود  برای اثر گذاشتن در زندگی و دنیای خودشان است. آنان هر لحظه با شتابی ارزشمند، در حال حرکت و خلق افکاری جدید می‌باشند و با انگیزه‌ای بالا به‌سمت موفقیت و پیروزی حرکت می‌کنند. بیش ار هر چیزی خود را می شناسند و نقاط ضعف و قوت خود را می دانند و در مسیر حرکت خود آنها را مدیریت میکنند.  برای آنها شکست مقدمه پیروزی است و نه غصه خوردن و گردن دیگران انداختن و از زیر بار مسولیت شانه خالی کردن! آنها شجاعانه مسئولیت کار خود را می پذیرند. با خودشان رودروایستی ندارند. نه تنها خود بلکه نقاط قوت دیگران و اطرافیان را نیز شناسایی کرده و تشویق میکنند. آدم بزرگ می تواند حتی یک راننده محترمی باشد که عاشق کارش هست و به مردم احترام می گذارد. آدم والا می تواند یک نانوا و یا یک کفاشی باشد که با کارش عشق می کند. میتواند طراح  نخبه ای باشد که استعدادش را با تنبلی هدر نمیدهد به دنبال آسانترین کار برای کسب درآمد نمی افتد. آدم والا می تواند دو شغل داشته باشد. میتواند مهندس باشد ولی نغمه زندگیش نویسندگی و شاعری باشد! می تواند پزشک باشد ولی ساز زندگیش خوانندگی باشد. چه اشکالی دارد ؟ مهم این است که کوتوله نباشیم و در حسرت باقی نمانیم و یک عمر عذاب نکشیم!

و در آخر انسان ارزشمند، انسانی است که راه اثر گذاریش بر دنیای خود را پیدا کرده است.

 ​

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :