مقالات فنی
1399/03/03 12:45

آنچه در مورد ROADM نمی دانیم

 

 

 

 

 

یکی از اصول  مهم شبکه های مخابراتی این است که شبکه ابزاری برای ارائه خدمتی به مردم می باشد. این ابزارها باتوجه به نیاز های روز افزون استفاده از پهنای باند باید به صورت پویا و داینامیک به روز رسانی شوند. از این رو ما نیاز به ابزارهایی با سرعت عمل بالا و همچنین قابلیت برنامه ریزی توسط کاربر خواهیم داشت. یکی از مولفه های مهم ایجاد شبکه های تمام نوری پاسخ به این نیازها بوده است. آنچه که امروز در شبکه ها به شدت در حال استفاده می باشد در واقع ساختاری قابل پیکر بندی مجدد و دارای چندین جهت است که از آنها به عنوان ROADM  یاد می شود. از مهمترین ویژگی های ROADM ها این است که میتوان بدون تبدیل سیگنال نوری به حوزه ی الکتریکال، یک یا چند طول موج مختلف نوری را استخراج یا در کنار دیگرسیگنال ها، طول موج جدیدی را Multiplex نمود.

 

واژه ROADM  چیست؟

واژه  ROADMمخفف کلمات Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer   به معنی مجتمع اپتیکال نوری باقابلیت افزودن و حذف کردن طول موج های مختلف نوری، بدون تبدیل سیگنال نوری به حوزه ی الکتریکال است.

در شکل زیر  ساختار پایه یک ROADM دو جهته را مشاهده می کنید. طرزکار آن به این صورت است که سیگنال نوری که دارای چندین λ (لاندا) مختلف بوده از طرف ورودی West وارد ROADM  شده و ازآنجا برای تفکیک سازی طول موج های مختلف وارد یک  De-Multiplexerشده و سپس وارد ماژولی  به نام Optical Switch  می شود.

این ماژول قطعه ای قابل برنامه ریزی است. این امکان را به کاربر می دهد که بتواند سیگنال های نوری با طول موج های مختلف را بدون تبدیل به حوزی الکتریکال، اضافه یا پیاده سازی نماید.

 دارای سه حالت است:

1. سیگنال را از خود عبور می دهد.

2. سیگنال را پیاده سازی می کند.

3. ترافیک جدیدی را روی طول موج پیاده سازی شده ارسال می کند.

درصورت پیاده سازی سیگنال نوری کافی است که ترافیک پورت Drop را به یک مبدل Optical to Electrical Converter  داده و سیگنال نوری را به الکتریکال تبدیل کنیم. برای Add  کردن سیگنال نوری جدید کافی است  روی همان طول موجی که از قبل پیاده سازی شده یا طول موجی که مشابه آن در سیستم استفاده نشده را به پورت Add ، وارد نموده تا ترافیک مورد نظر ارسال گردد.

در مرحله بعد سیگنال وارد بلوکی با نام    VOA(Optical Amplifier Variable) تقویت کننده متغیر نوری شده که هر طول موج را به صورت جداگانه بدون تبدیل آن به حوزه ی الکتریکال تقویت می کند. این تقویت کننده نوری وظیفه Power Monitoring And Control System  را نیز بر عهده دارد تا بر روی هر طول موج  به صورت جداگانه  نظارت داشته و بتواند فیدبک مناسبی جهت مقدار تقویت برابر هر طول موج ارائه دهد.

در انتها برای اینکه به یک خروجی واحد برسیم نیاز به یک Multiplexer داریم که بتواند تمامی طول موج ها را بر روی یک یا چند Core کوپل کرده و ترافیک را به فواصل دور تر ارسال نماید.

در این مقاله شما با کلیات کارکرد ROADM  آشنا شدید، در مقالات بعدی نحوه ساخت تجهیزات این فناوری، مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :