مقالات فنی
1399/10/15 16:59

پروژه انتقال تلفن شهری در دانشگاه تربیت مدرس

پروژه انتقال تلفن شهری در دانشگاه تربیت مدرس

در پارک علم و فناوری تربیت مدرس به علت کمبود زیرساخت، انتقال و تخصیص خطوط شهری به شرکتهای زیربط را با مشکل جدی مواجه کرده است. از این رو مدیران مجموعه درصدد رفع این مشکل بر آمدند و چاره را در افزایش زیر ساخت مجموعه با استفاده از کابل نوری دیدند. اما در واقع فیبر نوری چه مزیتی به نسبت کابل مسی دارد؟

فیبر نوری یا کابل مسی؟

با اختراع فیبر نوری تحولی عظیم در دنیای تبادل داده رخ داد. فیبر نوری یکی از محیط‌های انتقال داده با سرعت بسیار بالا است . امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی نظیر شبکه‌های تلفن شهری، بین شهری، شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت استفاده بعمل می‌آید . فیبر نوری رشته‌ای از تارهای شیشه‌ای بوده که هر یک از تارها توانایی انتقال داده در حجم بالا را دارا می‌باشد.

مزیت های فیبر نوری به کابل مسی:

1-     ارزانتر بودن نسبت به کابل مسی

2-     پهنای باند بسیار بالا

3-     فاصله بیشتر و تضعیف کمتر

4-     عدم تداخل الکترومغناطیس و تأثیرپذیری از میدان های الکترومغناطیسی اطراف کابل

5-     طول عمر بالا

6-     ایمنی و قابلیت اطمینان

7-     آینده نگری  و ...

در این پروژه با توجه به مزایای ذکر شده در بالا،  فیبر را به عنوان بستر انتقال شناخته و در ادامه به مقایسه کاملتر این دو روش می‌پردازیم.

 

با توجه به شکل زیر و طبق طراحی از پیش انجام شده، خطوط تلفن شهری را باید از مرکز تلفن دانشکده با استفاده از مبدل‌های شرکت سپیتام به شماره فنی Sepitam-30P2FE-T/R  به ساختمان پویش انتقال دهیم.

همانطور که از دیاگرام مشخص است و با مذاکرات انجام شده با کارفرما و درنظر گرفتن تمهیدات لازم برای اضافه شدن احتمالی سیگنالها در آینده و بالا بردن قابلیت انعطاف پذیری در طراحی سیستم، ترجیح دادیم  از کابل 12 کر استفاده کنیم در این روش کابل 12 کر در هر دو مرکز مخابرات دانشگاه وارد، در آنجا فیوژن و سپس وارد پچ پنل می‌شود. فاصله بین دو مرکز به طور حدودی 1KM و برای هر یک از مراکز مخابرات 50 متر کابل اضافه برای جابجایی راحت‌تر در آینده در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه متراژ نهایی کابل نوری ما برابر است با  1000+50+50=1100m

در این روش فقط با اضافه کردن مبدل فیبر به تلفن قادر به دریافت سیگنال در مرکز مخابرات ساختمان پویش هستیم. در این روش از ارسال علاوه بر سیگنال تلفن، می‌توان سیگنال اترنت را نیز بر روی موج نوری کوپل نمود. مزیت اصلی این نوع از انتقال ایزوله بودن تارهای فیبر نوری از یکدیگر می‌باشد به نحوی که در هر یک از تارهای فیبر نوری می‌توان دیتا و داده متفاوت از دیگر کرها ارسال و دریافت نمود. این مزیت امنیت فیبر نوری را بشدت افزایش داده و داده‌ها از یکدیگر تأثیر نمی‌پذیرند. 

مهمترین مزیت این روش در حال حاضر این است که به دلیل کمبود اعتبار مالی پارک علم و فناوری، می‌توان انتقال تلفن را به صورت فاز بندی شده اجرا کرد. به این ترتیب که در فاز اول ۳۰ خط تلفن را توسط مبدل فیبر نوری ۳۰ کاناله انتقال داد و در فازهای بعدی با توجه به افزایش درخواست خطوط تلفن، تعداد این دستگاه‌ها را افزایش داد. افزایش دادن این دستگاه‌ها نیاز به هیچ کار اجرایی پیچیده‌ای ندارد و در کمتر از چند دقیقه انجام خواهد شد.

روش دوم کابل مسی:

در روش انتقال با کابل مسی به علت عدم وجود کابل 300 زوج در بازار مجبور به استفاده از 3 کابل 100 زوج می‌شویم. که با توجه به اینکه باید برای هریک از طرفین کابل 50 متر اضافه در نظر گرفته شود، متراژ کابل برابر است با  3*(1100)= 3300m یعنی برای انتقال 300 خط تلفن نیاز به سه کابل 1100 متری 100 زوج داریم که در نهایت 3300 متر کابل 100 زوج مصرف می‌شود.

 باید توجه نمود که کلاف کابل‌های مسی نهایتاً 1000 متر بوده و برای هر یک از کابل‌ها نیاز به یک مفصل 100 زوج جهت اتصال 100 متر باقی مانده می‌باشد.  در این روش از انتقال چون بستر ما کابل مسی بوده هیچ گونه مصونیتی در برابر امواج الکترومغناطیس نداشته و ممکن است سیگنال انتقالی ما را دچار اعوجاج و تداخل نماید. همچنین تعمیر و نگهداری خطوط مسی در برابر کابل فیبر نوری دشوارتر بوده و در آینده نیز برای افزایش خطوط شهری نیاز به کابل کشی مجدد وجود خواهد داشت.

همچنین باید توجه نمود به دلیل اینکه زیر ساخت کابل مسی برای کاهش هزینه باید یکباره انجام بپذیرد لذا کل کابل 3300  متر باید خریداری شده و دفن شود که با توجه به قیمت بالای این کابل و کمبود بودجه در حال حاضر مسلماً این کار منطقی نخواهد بود.

 

نتیجه:

با توجه به مقایسه این دو روش از نظر کیفیت، پهنای باند و نگهداری و تعمیرات  آسان تر و با توجه به موضوع مهم کمبود اعتبار تخصیص داده ‌شده به مجموعه پارک علم و فناوری، بهترین روش در حال حاضر انتقال ۳۰ خط تلفن از طریق فیبر نوری در فاز اول می‌باشد. بدیهی است در فازهای بعدی می‌توان با افزایش درخواست خطوط تلفن، دستگاه‌های بیشتری را به این سیستم اضافه نمود و تا ۳۰۰ خط تلفن و یا حتی بیشتر را از طریق این کابل ۱۲ کر انتقال داد.

نکته: توجه داشته باشید متراژ در نظر گرفته شده به صورت حدودی می‌باشد.

مقایسه قیمتی این دو روش را در این جدول می‌توانید ملاحظه فرمایید:

روش اول:

روش دوم:


 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :