Technical information
1393/06/18 10:16

- توصیه های طراحی برای گذار از سیستم های نظارت تصویری آنالوگ به HD

در این مقاله ریک رمزی، مدیر محصول شرکت آویگلون، پنج نکته کلیدی برای ارتقاء و یا گذار از سیستم های نظارتی موجود به تکنولوژی HD را بیان می نماید که به متخصصان مسائل امنیتی کمک می کند که این کار را با حداقل هزینه انجام دهند. بازار جهانی محصولات نظارت تصویری در گذار از سیستمهای شبکه که در دهه اخیر نصب شده اند در حال قدیمی شدن هستند. به این ترتیب با گذر زمان این سیستمها کمتر قابل اعتماد بوده و قادر به ارائه کیفیت و پوشش نیازهای پیشرفته امنیتی نمی باشند. افزایش کیفیت تصاویر با استفاده از این روشهای قدیمی نیازمند تعداد بسیار زیادی دوربینهای نظارتی و در نتیجه جزئیات حاشیهای بسیاری است که بررسی موفقیت آمیز تصاویر را دشوار می نماید. در نتیجه، در حال حاضر شاهد سوق دادن سیستمهای آنالوگ به سمت دنیای تصاویر با رزولوشن بالا هستیم چرا که متخصصان مسائل امنیتی در جستجوی تصاویر ویدئویی بهتر و دقت بیشتر هستند که منجر به بررسی موفق تر تصاویر و افزایش اطمینان می شود.

-         سیستمهای نظارت تصویری تحت شبکه و تکنولوژی HD ، مسیر پیش رو

نگرش شبکه ها به سیستم های نظارتی، که شامل دوربینهای تحت شبکه با رزولوشن بالا می باشند، به عنوان بهترین راه برای ارائه تصاویر ویدئویی با کیفیت بالاتر و امنیت نهایی بیشتر از طریق افزایش رزولوشن شناخته شده اند. تکنولوژی HD تصاویری بهبود یافته و با زمان بررسی کوتاه تر ایجاد می کند که جایگزین تصاویر تار و بی کیفیتی شده که در گذشته به آن خو گرفته بودیم. و به این ترتیب می تواند باعث افزایش امنیت و کاهش زمان تحقیقات شود.

1)     بررسی هسته سیستم نظارت تصویری در مرحله اول

بسیاری از سازمانها برنامه ارتقاء را با جایگزینی دوربین ها آغاز می کنند. اما لزوما این نقطه مناسب برای شروع نیست.

سیستمهای رایجی که تصاویر دوربینهای VGA را ذخیره می کنند کیفیت تصاویر را دستخوش تغییر می نمایند. چون به دلیل فشرده سازی بیش از حد، برخی از جزئیات حذف می شوند و این امر به این معنی است که متخصصان امنیتی قادر نخواهند بود تصاویر ویدئویی بی نقصی را بازیابی نمایند.

به جای تلاش برای جایگزینی دوربینهای نظارتی موجود، طراحان این سیستمها باید در پی یافتن نرم افزارهایی برای فشرده سازی و انتقال تصاویر باشند که بتواند عملکرد دوربینهای VGA موجود را افزایش داده و هزینه ها را کاهش دهد. این نگرش، در کنار استفاده از برنامه های مبدل آنالوگ به دیجیتال، به طراحان این امکان را می دهد که با حفظ  سیستمهای موجود و بدون نصب دوربینهای جدید، کیفیت تصاویر ویدئویی را بهبود دهند. می توان  با طراحی یک سیستم ترکیبی که شامل دوربینهای HD در مناطق پر تردد و همچنین برای کنترل دیگر فضاهای مهم و حیاتی در نظر گرفته می شود، شبکه دوربینهای موجود را تا جایی که بودجه اجازه می دهد تکمیل نمود. با این روش طراحان قادر خواهند بود قابلیت HD را در طول زمان به سیستمهای موجود بیافزایند.

2)     استفاده از "پیکسلهای هدف" ، برای تعیین کیفیت مورد نیاز

با استفاده از دوربینهای نظارتی مگاپیکسلی کاربر می تواند کیفیت مورد نیاز برای بدست آوردن تمامی جزئیات پیگیری را تعیین نماید. این دوربینها با استفاده از صنعت جدید "پیکسل هدف " این امکان را برای کاربران فراهم می کنند. امروزه دوربینهای مگاپیکسلی تجاری از یک تا شانزده مگاپیکسل و حتی بالاتر در بازار موجود بوده و به طراحان اجازه می دهد تا سیستمی متناسب با اهداف خاص طراحی نمایند. یک دوربین یک مگاپیکسلی قادر به ارائه تصویری با 327 درصد پیکسل بیشتر نسبت به یک دوربین VGA می باشد. در حالی که یک دوربین شانزده مگاپیکسلی تصویری با 5000 درصد پیکسل بیشتر ارائه می نمایند. پیکسل هدف با تقسیم عرض نمایی که به وسیله رزولوشن افقی دوربین پوشش داده شده است، محاسبه می شود. یک دوربین 1000پیکسلی که 10 متر را پوشش می دهد پیکسل هدفی معادل با 100 پیکسل بر متر ایجاد می نماید.

برای تشخیص مناسب یک چهره پیکسل هدفی معادل با 150 پیکسل بر متر مورد نیاز است. یک دوربین شانزده مگاپیکسلی به تنهایی قادر به پوشش نما تا عرض 40 متر و ارائه پیکسل هدفی معادل 150 پیکسل بر متر می باشد. در حالی که برای بدست آوردن این کیفیت با استفاده از دوربینهای نظارتی رایج به بیش از پنجاه دوربین نیاز داریم. متخصصان امنیتی با به کارگیری روش پیکسل هدف می توانند تعداد نهایی دوربینها را به طور قابل توجهی کاهش دهند در حالی که هنوز قادرند در هر موقعیت به بهترین سطح از کیفیت مورد نیاز دست یابند در نتیجه نه تنها هزینه ها را کاهش داده بلکه نظارت نهایی را نیز بهبود می دهند. علاوه بر این، فراهم بودن تصاویر ویدئویی با کیفیت بالاتر منجر به درصد بیشتر تحقیقات موفق و جاگیری سریعتر نیروهای امنیتی در مواقع لزوم می شود.

3)     کاهش پهنای باند لازم برای انتقال تصاویر ویدئویی

شاید حیاتی ترین بخش از فعالیت سیستمهای نظارتی HD ، مدیریت انتقال و نمایش اطلاعات تصویری در ایستگاه های نظارت و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات از راه دور یا تصمیم گیرندگان و سایر ارگانهای مرتبط باشد. مزایای جزئیات بیشتری که با استفاده از سیستم های HD ایجاد می شود ممکن است به دلیل ناتوانی در انتقال و مدیریت صحیح آنها از بین برود.

پلتفرم هوشمند HD انتقال و نمایش اطلاعات را از طریق یک روش پیشرفته فشرده سازی با استفاده از نرم افزار مدیریت اطلاعات، کنترل می نماید. یک فایل اطلاعات HD در واقع یک جریان سه بعدی پیچیده است که تصویری با قابلیت پیگیری بالا فراهم می نماید که در واحد حافظه تحت شبکه پردازش و ذخیره می شود. با این وجود یک کاربر که در حال بررسی و مشاهده اطلاعات است در یک زمان مشخص تنها قادر به مشاهده بخشی از فایل است. ارسال پیکسلهای مورد نیاز به جای تمامی جریان اطلاعاتی باعث می شود که ایستگاه های نظارت مجبور با ارزیابی اطلاعات و پیکسل های اضافی نباشند. این طراحی منجر به ذخیره پهنای باند مورد نیاز برای انتقال اطلاعات شده و نیاز به قدرت پردازش کمتری در سطح ایستگاه های نظارتی دارد.

4)     بهبود ذخیره سازی تصاویر ویدئویی و بازپخش آنها

پیکسلها، شواهد و جزئیات بیشتر همگی منجر به افزایش نیاز به ذخیره سازی می شوند. یک سیستم مدیریتی موثر برای ذخیره سازی تصاویر ویدئویی ابزارهای پیشرفته ای را ایجاد کرده که متخصصان امنیتی را قادر به مدیریت سیستمهای ذخیره سازی موجود می نماید. این ابزارها شامل حذف اطلاعات قدیمی در هر دوربین ، حداکثر زمان در دسترس بودن اطلاعات قدیمی به سازمانها این اجازه را می دهد که تصاویر مدت زمان مشخصی را با بالاترین تعداد اولیه فریم ضبط کرده و پس از زمان مشخصی فریمهای آن به نصف تعداد فریمهای اولیه کاهش دهند و مجددا بعد از زمان مشخص تصاویر بیشتری را با یک چهارم میزان فریم اولیه ذخیره نمایند. این روند موجب افزایش بازدهی فرآیند ذخیره سازی برای ویدئوها باشند که بتواند امکان دسترسی به چنین سطح قابل قبول از ذخیره اطلاعات را برای هر دوربین به صورت جداگانه فراهم نماید. به این صورت می توان کنترل دقیقی بر روی کیفیت اطلاعات و زمان نگهداری آنها در هر دوربین داشت.

5)     بهره گیری از مزایای تحلیل بیدرنگ ویدئو

زمانیکه شیوه ای قوی برای جمع آوری و انتقال اطلاعات در کنار یک سیستم مدیریتی مناسب موجود باشد. ارزش واقعی یک سیستم نظارتی دیجیتال HD نمایان می شود. این سیستم می تواند به صورت دیجیتال فضای مورد نیاز را ارزیابی نموده تا هر موقعیت غیر معمول و تمام جزئیات مربوط به آن را به سرعت و بدون نقض شناسایی نماید، همچنین می تواند صحت چهره را نیز تایید کند. نرم افزارهای نظارت ویدئویی پیشرفته می توانند به طور دقیقتری اطلاعات بدست آمده از سیستمهای نظارتی را بیدرنگ ارزیابی نمایند. وقتی که نرم افزار یک موقعیت را شناسایی کرد می تواند متخصصان امنیتی را آگاه نموده تا به سرعت موقعیت را بررسی کنند. به دلیل بیشتر بودن جزئیات حاصل از تصاویر HD نتایج بدست آمده سریع تر و دقیق تر بوده و در نتیجه منجر به کاهش بحرانهای بالقوه و حل آنها می شود.

اگر دوربین نظارتی مگاپیکسلی را معادل با چشم انسان در نظر بگیریم، آنگاه روشهای ضبط، انتقال، ذخیره و ارزیابی می توانند به عنوان ذهنی ورای این سیستم نظارتی HD در نظر گرفته شود. با ایجاد یک نرم افزار که قادر به انجام فرایندهای انتقال، ضبط و تحلیل تصاویر باشد، متخصصان امنیتی می توانند به آسانی و به صورت تدریجی از سیستم های آنالوگ به سیستم های دیجیتال گذار نمایند.

 

 

 

 

 

برگرفته از : مجله ندای امنیت بندر
نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :