Technical information
1393/09/24 15:25

تفاوت بین دوربینهای آنالوگ و دیجیتال

دوربینهای IP  و آنالوگ در نگاه اول شبیه به هم می باشند. تفاوت اصلی بین دوربینهای آنالوگ و IP به استفاده از روش انتقال سیگنالهای ویدئویی و در نهایت سیستم فشرده سازی و یا کد گذاری می باشد. اصطلاح IP در دوربینهای تحت شبکه تنها به روش انتقال اشاره می کند. درحالیکه برخی از دوربینهای IP می توانند تصاویر با وضوح بالایی ارائه دهند، اما دورینهای مدار بسته آنالوگ همچنان بازده بیشتر، هزینه کمتر و کارائی قابل اطمینانی ارائه میدهند.

دوربین IP دوربینی است که می توان با استفاده از شبکه کامپیوتری مانند LAN و WAN   اینترانت و اینترنت آنرا مشاهده و کنترل نمود. با استفاده از یک مرورگر یا نرم افزار تحت کنترل از راه دور از طریق اتصال شبکه کاربران می توانند تصاویر زنده ارسالی را از هر مکانی ذخیزه و بازبینی کنند. در دوربینهای IP نیز معموا از سنسورCCD و یا Cmos استفاده میکنند.دوربینهای IP به یک وب سرور و سیستم کدگذاری و پردازش گر بر روی برد مجهز می باشند و درواقع یک دوربین IP ترکیبی از قابلیتهای یک دوربین با برخی از قابلیتهای کامپیوتری است. به این ترتیب آنها نیازی به اتصال مستقیم به کامپیوتر برای کار کردن ندارند و میتوانند در هر نقطه ای در طول شبکه قرار گیرند.

کدام بهتر است: آی پی یا آنالوگ؟

زیرساخت کابل کشی - یکی از مزیت های دوربین های تحت شبکه، توانایی استفاده از زیرساخت های شبکه دیتای موجود برای پشتیبانی از سیستم نظارت تصویری است. برای انتقال برق مورد نیاز دوربین ها نیز می توان از همین خطوط بصورت POE بهره برد. در حالی که کابل کشی سنتی برای دوربین های آنالوگ استفاده از کابل کواکسیال می باشد.

نکته قابل ملاحظه دیگر این است که استفاده از POE محدودیت های بسیاری برای سیستم شما ایجاد خواهد کرد سوئیچ های POE  15.5وات توان برای دوربین فراهم می کنند و در سیستم های جدیدتر این مقدار به ۲۵ وات ارتقا یافته است در حالی که برای راه اندازی یک دوربین متحرک تحت شبکه در فضای بیرونی دارای مادون قرمز و هیتر یا فن خنک کننده به بیش از ۷۰ وات توان نیاز خواهید داشت. این کمبود شما را مجبور به استفاده از کابل کشی جداگانه برای تأمین برق خواهد نمود .


انتقال ویدئو - صرف نظر از این که آیا ویدیو از طریق CAT5 منتقل شده و یا کواکسیال، تفاوت های مهم بین آنالوگ و  دیجیتال در ترافیک شبکه ویدئویی وجود دارد. ترافیک ویدیویی آنالوگ، غیر فشرده و مستقل است و در یک شبکه از دوربین های مختلف قرار نمی گیرد. این اتصال پسیو است، شبیه به یک اتصال به تلفن آنالوگ است. ترافیک IP مانند VOIP ، هزاران مشکل و خطای بالقوه از قبیل: محدودیت پهنای باند، تراکم شبکه، نرخ بیت، اندازه فایل، ایجاد توازن بار، ویروس ها و غیره دارد. اگر شبکه قطع شود، ویدیو ضبط شده و یا تحت نظارت با مشکل مواجه خواهد شد .

ویدئو با کیفیت - دوربین های IP در تصویربرداری با کیفیت بالا نسبت به دوربین های آنالوگ برتری دارند. برای تصاویر مگاپیکسلی در حال حاضر هیچ جایگزین آنالوگی وجود ندارد (البته اگر دوربین های آنالوگ HD  را بدلیل تازه وارد بودن و قیمت بالا نادیده بگیریم).

در مقایسه این دو دوربین، تفاوت در تکنولوژی کدگذاری ویدیویی از اصلی ترین نکاتی است که به آن توجه می شود. در دوربین آی پی کد گذاری در داخل خود دوربین انجام می شود در حالی که در دوربین های آنالوگ مسئولیت کدگذاری به عهده دستگاه DVR می باشد. مشکل کد گذاری در خود دوربین محدودیت در قدرت پردازش و کیفیت هنوز هم از نقاط ضعف سیستم بشمار می آید. اگر شما نیاز به ویدئو با کیفیت بالا داشته باشید، بسیاری از کد کننده ها موجب حذف فریم، تأخیر در بازسازی و سایر مشکلات می شوند. در اینصورت معمولاً انتخاب شما یا باید نرخ فریم بالا با کیفیت پایین تر و یا نرخ فریم پایین تر با کیفیت بالاتر باشد. دوربین های آنالوگ تصاویر ویدیویی غیر فشرده را به DVR  منتقل می کنند و شما منابع سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری برای رمزگذاری و ذخیره ویدیو در دسترس خواهید داشت .


نگرانی بعدی که در دوربین های IP وجود دارد فاصله زمانی فشرده سازی ویدیو ارسالی و محدودیت های شبکه می باشد که یک تأخیر زمانی در مانیتورینگ مستقیم تصاویر بوجود خواهد آمد. در صورتی که در سیستم آنالوگ شما قادر خواهید بود قبل از عملیات کدگذاری و فشرده سازی تصاویر، ابتدا آنرا برای مانیتورینگ فرستاده و سپس اقدام به ذخیره سازی کنید .


میزان خطا و قابلیت اطمینان - در حالی که برخی از دوربین های IP می توانند مقدار محدودی از ویدئو را در حافظه داخلی خود ذخیره نمایند ، قطعی و مشکلات شبکه می تواند منجر به از دست رفتن تمامی تصاویر زنده در حال مشاهده و ضبط شود. تلاش برای محدود کردن نقایص احتمالی شبکه، از جمله سوئیچ های لایه ۳، شبکه های IP از رده خارج شده و غیره، بار هزینه های سرویس و مدیریت آنرا به طور قابل توجهی افزایش می دهد. شبکه ها می توانند توسط ویروس ها آلوده شده و نتایج فاجعه باری حاصل شود. دستگاه های آنالوگ با مشکلات بالقوه کمتری مواجه هستند و هزینه های کمتری برای نگهداری آن متحمل خواهید بود .

امنیت داده های ویدیو IP رمزنگاری شده اند و رهگیری آن دشوار خواهد بود. سیگنال های آنالوگ کمتر امن می باشند و می توانند توسط هر کسی ره گیری و مشاهده شوند .

تعمیر و نگهداری - دوربین IP یک دستگاه شبکه است و نیاز به مدیریت و سرویس مستمر دارد. هزینه های نگهداری تجهیزات شبکه یک سازمان کوچک می تواند از ۱ تا ۱۰ میلیون تومان در سال باشد .
دوربین های آنالوگ، دستگاه های پسیو می باشند. کافی است یک بار نصب و تنظیم و رها شوند، هیچ آدرس IP برای مدیریت و بررسی وجود ندارد، هیچ نگرانی در مورد برنامه دهی به آنها نیست، آنها یا کار می کنند یا نمی کنند .

فناوری بی سیم - یکی از مزیت های دوربین های IP ، توانایی برای یکپارچه سازی بی سیم است. متاسفانه، دوربین های آنالوگ از فرکانس های رادیویی برای انتقال ویدئو به صورت بی سیم استفاده می کنند که طیف وسیعی از پهنای باند آن بدون مجوز است و این تعداد کانال های بیسیم قابل استفاده در سیستم آنالوگ را محدود می کند. استفاده از سایر کانال های مجاز هم دارای قوانین و ضوابط خاصی می باشد. سیستم IP “عملا” نامحدود از نظر توسعه پهنای باند می باشد. تنها موردی که باید در مورد آن بسیار احتیاط کرد در نظر گرفتن میزان پهنای باند برای انتقال بیسیم یک دوربین IP است . یک دوربین مگاپیکسل بالا تقریباً نیاز به ۱۵GB فضا در هر ساعت برای ذخیره سازی دارد در حالی که ظرفیت عملیاتی یک شبکه بیسیم معمولی ۵۴Mbps است .

نصب و راه اندازی - دوربین های آنالوگ نیاز به تخصص اندکی برای نصب و پیکربندی سیستم دارند. دوربین های آی پی، نیاز به برخی مهارت های پایه ای شبکه برای نصب های کوچک و نیاز به میزان قابل توجهی از مجموعه مهارت های فنی و علمی برای اجرای پروژه های بزرگ خواهند داشت .

سازگاری - یکی از معایب دوربین های آی پی این است که شما نیاز به NVR خواهید داشت که با آن مدل خاص دوربین مطابقت داشته باشد، چرا که NVR بصورت اختصاصی و منحصر به فرد برای یک مجموعه خاص از دوربین تولید می شوند. هر بار که قصد اضافه کردن یک دوربین IP به سیستم را دارید باید مطمئن شوید که NVR نصب شده قادر به پشتیبانی از آن مدل خاص می باشد یا نه. شما می توانید دوربین های آنالوگ را به هر DVR وصل کنید و اگر قصد تغییر مدل و ارتقا دستگاه DVR یا دوربین به یک سیستم جدیدتر را داشته باشید با مشکلات عدم سازگاری مواجه نخواهید بود .

هزینه - دوربین های IP به وضوح گران تر هستند. قیمت بالای خود دوربین و سپس خرید مجوز استفاده از NVR برای تعداد مشخصی دوربین ورودی (معمولاً به ازای اضافه نمودن هر دوربین باید مبلغی برای خرید مجوز آن پرداخت شود). البته این پارامتر در مورد سیستم آنالوگ هم صدق می کند چرا که قیمت هر دستگاه DVR به میزان تعداد دوربین های قابل اتصال به آن خواهد بود پس برای دوربین های بیشتر هزینه بیشتر باید بپردازیم .

مقایسه تفاوت ها


فروش دوربین ها در بازار تجهیزات امنیتی کشورهای پیشرفته به ازای هر ۸ یا ۹ دستگاه دوربین آنالوگ ۱ عدد دوربین IP خریداری می شود و از آن تعداد دوربین آی پی نیز کمتر از ۱۰ درصد از انواع مگاپیکسلی و باکیفیت بالا هستند. واقعیت این است که سیستم های آنالوگ به این زودی از بازار محو نخواهند شد و هنوز همه می توان به جرأت ادعا کرد که اکثر مراکز حساس امنیتی از زیر ساخت های آنالوگ بهره می برند .

تهیه کننده: واحد فروش شرکت سپیتام


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :