Technical information
1393/11/19 11:37

Power Supply

اطلاعاتی مختصر و کارا در مورد منبع تغذیه:

منبع تغذیه یا همان Power دستگاهی است که قادر است از یک ورودی با ولتاژ و آمپراژ ثابت، ولتاژ و آمپراژ مختلفی را تولید نماید. همچنین منبع تغذیه مسئول تامین و تنظیم جریان های الکتریکی در یک سیستم الکتریکی یا الکترونیکی می باشد و بیشترین عامل خرابی در تجهیزات ناشی از منبع تغذیه می باشد. در مورد سیستم های حفاظتی منبع تغذیه در اتاق رک قرار می گیرد. منبع تغذیه را Switching Power Supplies نیز می گویند. با استفاده از تکنولوژی سوئیچینگ می توان ورودی AC را به ولتاژهای پایین تر DC تبدیل کرد. ولتاژهای 3.3 و 5 و 12 ولتاژهای رایج می باشند. ولتاژهای 3.3 و 5  ولت عمدتا توسط مدارات دیجیتال استفاده شده و ولتاژ 12 ولت برای حرکت موتورهائی نظیر درایو دیسک ها و یا خنک کننده ها یا دوربین ها و کنترل پنل ها استفاده می گردد. شاخص اصلی یک منبع تغذیه (وات) است. وات معادل حاصل ضرب ولتاژ (بر حسب ولت) در جریان (بر حسب آمپر) است.

منبع تغذیه دارای خروجی هایی با ولتاژهای گوناگون می باشد مانند:

1-    ولتاژ 5+ ولت: این نوع ولتاژ توسط تمام مادربردها، مدارها و وسایل جانبی رایانه مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ سیم های آن قرمز می باشد.

2-    ولتاژ 12+ ولت: موتور هارد دیسک، دوربین و وسایل مشابه با آن از این ولتاژ استفاده می کنند. سیم آن نیز معمولا زرد رنگ است و گاهی اوقات به رنگ قرمز نیز دیده می شود.

3-    ولتاژ 5- و 12- ولت: این دو ولتاژ در رایانه های قدیمی وجود نداشت، اما اکنون در منبع تغذیه ها نصب می شوند. این دو دارای جریانی کمتر از یک آمپر هستند.

اجزاء سازنده منبع تغذیه:

مبدل: که ولتاژ را تغییر می دهد.

یک سو کننده: جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کند.

صافی یا پالایشگر: امواج را می گیرد.

منبع تغذیه قبل از روشن شدن یک سیستم الکترونیکی چند آزمایش انجام می دهد، سپس در صورت صحیح بودن سیستم جریان را به سیستم می رساند. این حالت حفظ میشود و در صورتی که به هر علتی از بین برود دستگاه ریست می شود.

تناسب توان پاور با توجه به تجهیزات به کار برده شده

عموما این سوال برای ما پیش آمده که سیستم انتخابی ما چقدر مصرف می کند. قبل از پاسخ به این سوال، یک اصل را همیشه در نظر داشته باشید و آن این است که پاور به عنوان قلب سیستم شما، باید آخرین انتخاب شما در تجهیزاتتان باشد. چرا که نوع تجهیزات انتخابی شما، موید میزان مصرفشان از پاور خواهد بود. عموم سیستم های امروزی، به پاورهایی با جریان خروجی حداقل 2 آمپر نیاز دارند و در تجهیزات حرفه ای این رقم به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

توان حقیقی پاور

برخی شرکت ها پاورهای 150 تا 120 وات حقیقی خود را با درج اعداد و ارقام غیر حقیقی بر روی لبیل (500 تا 10000 وات) به بازار عرضه می نمایند. Peak صرفا یک کلمه بازاری می باشد که البته توجیه فنی نیز دارد. مثلا عموم پاورها تا لحظه ای که Over Power Protection (اگر پروتکشن داشته باشند) آنها فعال شود قادرند حدود 30 تا 70 درصد بالاتر از توان واقعی خود را تحمل کنند (ولتاژهای خروجی پاور در این شرایط، به صورت نامتعارفی نوسان پیدا می کند). آن هم در مدت زمانی کمتر از یک دقیقه! این موضوع (Peak ) اصلا و ابدا نباید برای مصرف کننده ملاک انتخاب باشد.

تفاوت بین توان اوج (Peak ) و توان واقعی (Real ) در چیست؟

توان واقعی (Real ) به حداکثر توانی گفته می شود که یک منبع تغذیه به صورت مداوم قادر به تامین می باشد، در مقابل توان اوج (Peak ) حداکثر توانی است که منبع تغذیه به مدت یک دقیقه در خروجی خود ارائه می دهد. معمولا توان Peak در حدود 50 درصد تا 70 درصد از توان Real بیشتر می باشد.

عمر مفید پاور ؛ (MTBF )

همانطور که می دانید، برای هر وسیله الکترونیکی، میانگین ساعت کارکرد در شرایط استاندارد در نظر گرفته می شود. در مورد پاور، نیز این قضیه بنابر طراحی و کیفیت قطعات داخلی آنها، بین 20000 تا 150000 ساعت تخمین زده می شود. این مورد با قیمت پرداختی شما در هنگام خرید، رابطه ای مستقیم پیدا خواهد نمود. یعنی اگر شما یک پاور 580 وات با MTBF: 100000 Hrs خریداری نمایید، ممکن است بابات آن مبلغی بالاتر نسبت به هزینه خرید یک پاور 580 وات با MTBF:50000Hrs پرداخت نمایید. بدیهی است که به نفع ما می باشد که یک پاور با MTBF بالاتر را خریداری نماییم، چرا که به ازای مبلغ محدود ما به التفاوت ریالی، آن پاور دو برابر عمر خواهد نمود. (البته در شرایط کاری استاندارد و برابر)

اهمیت ولتاژ خروجی 5 ولت (stand by )

یکی از خروجی های اصلی پاور شما 5 ولت می باشد که به محض اتصال پاور به برق شهر این خروجی فعال خواهد شد. بنابراین در حالتی که تمامی شاخه های خروجی ولتاژ پاور، غیر فعال می باشند این شاخه فعال می باشد و بصورت یک منبع انرژی برای شروع به کار سیستم عمل می کند..

استفاده از منیع تغذیه غیر استاندارد چه مشکلاتی را برای سیستم ایجاد می کند؟

  1. هنگ کردن سیستم
  2. بالا نیامدن سیستم
  3. سوختن پاور که منجر به سوختن سایر قطعات و مدارهای تجهیزات می شود
  4. Reset شدن سیستم
  5. گرم شدن کابل های پاور به جهت غیر استاندارد بودن آنها
  6. پایین آمدن راندمان  

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :