مقالات فنی
1394/06/24 10:22

مقایسه بین HD-TVI، HD-SDI،AHD :
در نوشته پیش روی، شما خواننده عزیز می توانید مختصری با فن آوری جدید در دوربین های آنالوگ HD و تفاوت ها، محاسن و معایب انواع تکنولوژی آنالوگ HD آشنا شوید و در مورد شرایط و آینده بازار فروش این محصولات اطلاعاتی بدست آورید.با محبوبیت روز افزون حسگرهای تصویر CMOS بدلیل امکانات بالاتر در ارائه تصاویر سیستم های نظارت تصویری آنالوگ سنتی در حال تحول عظیمی می باشند، تولید کنندگان دوربین های امنیتی در حال ارائه راه حل های آنالوگ جدید با وضوح بالا HD هستند، که، HD-SDI ، HD-CVI ، HD-TVI ، و در حال حاضر HD-AHD حاصل این تحول می باشند. همه آنها قرار است که بتوانند تصاویر با وضوح 720P/1080P  و بالاتر ارائه دهند در حالی که انتقال ویدئویی آن در طول کابل کواکسیال سنتی انجام گیرد، دوربین های HD-SDI و دی وی آر های  HD-SDI بعنوان پیشکسوت و گران قیمت ترین تجهیزات آنالوگ HD در میان آنها است، که این هزینه بالا، دلیل اصلی عدم استفاده گسترده در میان سیستم های نظارت آنالوگ HD است. در مقایسه با HD-SDI ، دوربین های بر پایه سه فنآوری دیگر بسیار رقابتی هستند.

در این مقاله بیشتر سعی خواهیم کرد بصورت مختصری در مورد تکنولوژی و تفاوت های بین سه تکنولوژی اصلی تجهیزات نظارت تصویری آنالوگ HD یعنی، HD-TVI ، HD-SDI ،AHD بحث کنیم.

1-    اینها از کجا آمده اند؟

HD-CVI : در سال 2012، DAHUA‌ استاندارد توسعه یافته دوربین مدار بسته HD خود را اعلام کرد.

HD-CVI )High Definition Composite Video Interface )، فن آوری آنالوگ بر پایه کابل کواکسیال.

بگفته DAHUA : HD-CVI به پیشرفت های برای غلبه بر محدودیت های قبلی دوربین مداربسته سنتی آنالوگ دست یافته، ارائه تصاویر مگاپیکسلی حتی با وجود فواصل انتقال بیش از 500 متر با این تکنولوژی میسر شد.

HD-TVI )High Definition Transport Video Interface ) که استاندارد دیگر دوربین های مدار بسته HD بر اساس کابل کواکسیال می باشد.

HD-TVI توسط تیم شرکت TECHPOINT (این شرکت درامریکا در سال 2012 ساخته شده است)، عرضه شد. که این تیم بیشتر از TECHWELLمی آید. چیپ ست TECHWELLو فناوری آن را به ارث برده.

از آنجا که 960H آنالوگ نتوانست توقعات مشتریان را برآورده نماید، دوربین مدار بسته IP نیز ضعف بزرگی چون تاخیر شبکه دارد و نصب و عیب یابی آن پیچیده و هزینه بر بود. تقاضای بازار برای دوربین مداربسته آنالوگ HD بر روی کابل کواکسیال منجر به اختراع و ظهور چیپ ست های ویدئویی HD-TVI توسط شرکت TECHPOINT شد که تصاویر با وضوح  720Pو 1080P یعنی Full HD ارائه دهد.برای AHD ، از آنجایی که دوربین های IP از سال 2012 با سرعت بالا در حال توسعه و فراگیر شدن بودند و بازار دوربین های آنالوگ سنتی را به شدت تهدید می کردند در این فرصت کمپانی NEXTCHIP کره، چیپ ست آنالوگ HD خود را عرضه نمود (در اصل این فناوری متعلق به کمپانی ITE می باشد ولی NEXTCHIP بعنوان هدایت کننده اصلی مطرح است)، AHD )Analogue High Definition )

1-    ویژگی های مشترک این 3 تکنولوژی

CVI ، TVI ، AHD چیپ ست های ویدئویی آنالوگ بر پایه کابل کواکسیال می باشند، تمام این چیپ ست های ویدئویی در مجموعه دوربین های امنیتی قرار می گیرند.

- همه به همان روش دوربین های آنالوگ سنتی نصب و راه اندازی می شوند و می توان تنها با تعویض دستگاه DVR و دوربین و حفظ ساختار کابل کشی قبلی سیستم نظارت تصویری HD را به روز رسانی نمود.

- در مقایسه با HD-SDI فاصله طولانی تر انتقال بدون افت سیگنال.

- در مقایسه با دوربین مدار بسته CVI-IP ، TVI ، AHD مشکلاتی مانند تاخیر و افت سیگنال ندارند.

3- تفاوت محصولات این سه تکنولوژی:

در مقایسه با CVI و TVI تولیدکنندگان AHD ادعا میکنند: این سیستم با 960H/D1 سازگاری کامل دارد.

علاوه بر این، دوربین AHD می تواند به تلویزیون های معمولی بصورت مستقیم وصل و تصویر به درستی نمایش داده شود. در حالی که دوربین HD-CVI به تلویزیون متصل شود تصاویر را نشان نمی دهد. برای ویدئو نمایش زنده/ضبط/پخش، دوربین های HS-CVI نیاز به دی وی آر HD-CVI دارند. به نظر می رسد، سری های خاصی از دوربین های AHD از حالت خروجی 960H پشتیبانی می کنند، که بسیار مناسب برای تست و نصب و راه اندازی با تلویزیون های معمولی می باشد. از آنجا که دوربین های AHD می تواند در تلویزیون های معمولی بصورت مستقیم نمایش داده شوند این سازگاری مزیت بزرگی در رقابت با HD-CVI‌ خواهد بود.

اما این موضوع را امتحان کردیم، اگر مشتریان نیاز به استفاده از 960H روی دستگاه AHD داشته باشند، آنها باید پارامترها را در چندین منو DVR تنظیم و راه اندازی مجدد نمایند.

در تست از دستگاه  DVR‌4کانال AHD به نتایج جالبی رسیدیم:

یک قانون عجیب و غریب وجود دارد: کانال 1 و کانال 2 باید رزولوشن مشابه (یکی از 720P/960H )، کانال3 و کانال 4 نیز باید روی رزولوشن مشابه (یکی از 720P/960H ) تنظیم شوند.

این بدان معنی است که غیر ممکن است اگر مشتری بخواهد: روی دستگاه DVR چهار کاناله AHD ، یک کانال 720P و 3 کانال 960H داشته باشد و یا یک کانال 960H و 3 کانال 720P یا اول و سوم را در رزولوشن 720P‌و کانال دوم و چهارم را در رزولوشن 960H قرار دهد. یعنی رزولوشن کانال ها دو به دو باید مشابه باشند. شاید این مورد ضعف بزرگی محسوب نشود و عملا تعداد افرادی که به چنین تنظیمات خاصی احتیاج دارند کم باشد. اما مسئله مهم دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه کرد. در حال حاضر نسخه (AHD 1.0 ) که از 720P پشتیبانی می کند وجود دارد و نسخه  (AHD 2.0 ) که از 1080P پشتیبانی می کند در ماه های آینده عرضه خواهد شد.

 اما AHD 2.0 سازگار با AHD 1.0 نخواهد بود، این بدان معناست AHD فعلی تنها یک محصول موقت می باشد، AHD واقعی نیاز به چند وقتی صبر دارد.

برخی از تولیدکنندگان، محصولات AHD خود را برای پوشش این اختلاف، بصورت سریال AHD-A (که نشان دهنده استفاده از AHD 1.0‌ است)، سریال AHD-B (که نشان دهنده استفاده از AHD-2.0 است) عرضه خواهد نمود.در واقع، TVI هم می تواند با اضافه شدن یک چیپ با 960H سازگاری داشته باشد (که به DVRهای Hybrid معروف اند)، در این حالت فقط کافی است دوربین 960H را مستقیم به دستگاه DVR متصل نموده و بدون نیاز به تنظیم پارامترهای مختلف، تنها با یک راه اندازی مجدد DVR ، کار انجام خواهد شد.

بسیاری معتقدند که قیمت DVRهای TVI روز به روز به 960H نزدیک خواهد شد و در پایان سال 2015  این دو قیمت مشابهی خواهند داشت و البته در این مدت به تدریج 960H از بازار خارج خواهد شد. بنابراین DVRهای هایبرید این چنینی ( 960H+720P/1080P ) را برآورده سازند.

برای آگاهی از وضعیت رقابت بین این سیستم ها، به این مقایسه توجه فرمایید: دوربین AHD یک مگاپیکسلی از راهکار OV9712+NVP2431H استفاده می کند، در حالی که دوربین HD-CVI یک مگاپیکسلی از راه حل PO3100K+DH9801 علاوه بر تفاوت در این دو راه حل، قیمت تا حد زیادی متفاوت است، OV9712+NVP2431H که ماژول دوربین AHD می باشد قیمتی برابر 6.5 دلار دارد، و PO3100K+DH9801 هزینه این ماژول دوربین تقریبا 10 دلار خواهد بود. CVI در سیستم نظارت تصویری HD دارای استاندارد قابل قبولی است ولی این سیستم هم هنوز در حال کامل شدن می باشد.

یک تولید کننده (یعنی کمپانی DAHUA ) چیپ های ویدیویی CVI را می سازد و به چندین کارخانه دیگر می فروشد در حالی که خودش هم بدون هیچ تغییری از همان چیپ برای محصولات خودش استفاده می کند و به بازار عرضه می کند. مثل بازی فوتبالی خواهد بود که داور مسابقه خودش بازیکن تیم هم باشد!!!

TVI و AHD چیپ ست های باز بشمار می آیند، هر تولید کننده ای می تواند از این چیپ ست استفاده کند، لذا این تکنولوژی ها را می توان بیشتر بازار گرا دانست.

4- AHD, TVI,CVI کدامیک محبوب تر خواهد بود؟

CVI توسط DAHUA هدایت می شود، CVI بتازگی وارد بازار شده و پیش بینی وضعیت آینده آن دشوار است.

TVI توسط هایک ویژن هدایت می شود و محصولات این کمپانی تماما با بهره گیری از تکنولوژی TVI  ساخته می شود و البته تولیدکنندگان زیادی تمایل به استفاده از آن دارند، در حال حاضر بیش از 100 تولید کننده دوربین مدار بسته در جهان از این فناوری در محصولات خود بهره می برند.

برای AHD ، هر چند تقریبا هیچ تولید کننده اصلی آن را هدایت نمی کند، ولی AHD‌دارای مزیت در قیمت می باشد. اما تمامی این تکنولوژی ها مشکل در بازاریابی دارند، چرا که مشتریان هنوز هم با این تکنولوژی آشنایی ندارند و تبلیغات خوبی هم در این مورد صورت نگرفته است.

کدام یک در نهایت مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت؟

این بستگی به توانایی تولیدکنندگان این محصولات در بازاریابی دارد، اینکه کدامیک در بازار سریع تر پذیرفته شود وابستگی مستقیمی به کیفیت و قیمت دارد. TVI تکنولوژی پرفروغی خواهد بود چرا که علاوه بر تولید و توسعه توسط یک شرکت معتبر جهانی با سابقه طولانی در تولید چیپ ست های دستگاه های آنالوگ سنتی، توسط کمپانی معتبر هایک ویژن برای تولید محصولات جدیدش استفاده می شود. اینها همه نوید بخش کیفیت بالا خواهند بود.

AHD و CVI پا به پای هم پیش خواهند آمد و ظاهرا AHD تکامل یفته با داشتن برگ برنده قیمت از CVI پیش خواهد گرفت.

در حال حاضر بعضی از تولید کنندگان تجهیزات نظارت تصویری اقدام به استفاده از هر گونه تکنولوژی TVIو AHD در محصولات خود نموده اند به این صورت که محصولات با کیفیت تر خود را با استفاده از TVI و محصولات با قیمت رقابتی خود را با AHD یا CVI به بازار عرضه می کنند.

مسئله مهمی که جای تامل دارد این است که کمپانی داهوا مدعی شده TVI و AHD بصورت غیر مجاز به کپی برداری از تکنولوژی CVI در محصولات خود رداخته اند و از همین روی اقدام به طرح دعوی علیه این دو شرکت در دادگاه نموده است، بخصوص نسخه دوم AHD (AHD 2.0 ) که Dahua مدعی شده کپی برداری کامل بوده و به همین دلیل است که هیچ اطلاعات فنی موثقی در مورد این نسخه شرکت Nextchip منتشر نساخته است. این مسائل ممکن است عرضه AHD 2.0‌ را به تعویق بیاندازد و یا به کلی جلوی انتشار آن گرفته شود (البته ظاهرا قرار است برای ابتدای سال 2015 سری های 2 مگاپیکسلی AHD روانه بازار شوند). این در حالی است که راه حل های 1.3MP/2.0MP تکنولوژی CVI هم اکنون در دسترس می باشد، در حالی که AHD حداکثر تا 1.4MP را پوشش می دهد. همچنین قابلیت های کارآمد تکنولوژی CVI‌همچون انتقال صدا و فرمان زوم و فوکوس لنزهای موترایز، تنها روی همان کابل کواکسیال تصویر، تست شده و تطبیق پذیری آن تایید شده است.

با همه این اوصاف قابلیت تطبیق پذیری AHD با سیستم های آنالوگ سنتی و عرضه سری های تکامل یافته آن در آینده ای نزدیک و قیمت مناسب آن نوید رقابت سختی بین این سه تکنولوژی خواهد بود.

HD-SDI

HD-TVI

HD-CVI

AHD 1.0

IP Camera

خروجی آنالوگ

دارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

NTSC/PAL

پشتیبانی می کند

پشتیبانی می کند

پشتیبانی می کند

پشتیبانی می کند

پشتیبانی نمی کند

وضوح تصویر

720P/1080P کیفیت عالی

720P/1080P کیفیت خوب

720P/1080P کیفیت متوسط

720P  کیفیت متوسط

720P/1080P وبالاتر

960H/D1

پشتیبانی نمی کند

پشتیبانی نمی کند

پشتیبانی نمی کند

پشتیبانی نمی کند

پشتیبانی نمی کند

تطبیق پذیری با DVR های سنتی آنالوگ

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

تاخیر در ارسال و دریافت

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

فاصله انتقال

150 متر

300 متر

500 متر

500 متر

100 متر

نصب آسان

دارد

دارد

دارد

دارد

ندارد

انتقال صدا روی کواکسیال

دارد(با استفاده از تجهیزات اضافی)

ندارد

دارد

دارد

ندارد

انتقال دیتا فرمان روی کواکسیال

دارد(با استفاده از تجهیزات اضافی)

دارد

دارد

دارد

ندارد

کمپانی سازنده

مختلف

TechPoint آمریکا

DAHUA چین

NEXTCHIP,ITE کره

مختلف

نوشته شده توسط: آقای کاوه منوچهریان
نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :