مقالات فنی
1396/10/24 14:43

دانستنیهای سپیتام دی 96

صحبت با شما:

همراهان و همکاران عزیز و همیشگی سپیتام

با سلام

 

امیدوارم روزهای پر از تلاش و موفقیتی را پشت سر گذاشته باشید. اینجا بهترین فرصت است که به اطلاع شما برسانیم محل دفترسپیتام رو تغییر داده و به منطقه مرزداران کوچ کرده ایم. خوشبختانه این محل فضای کافی برای برنامه های آموزشی خود را خواهیم داشت. شلوغیهای اسباب کشی به محل جدید بهانه ای شد که خبرنامه آذر ماه را آماده نکنیم و شرمنده شما شویم.

این روزها تمام تلاش خود را می کنیم که بتوانیم همچنان به قول خود وفادار بوده و به روز باشیم و محصولات و تکنولوژی های جدید و کارآمد را در سبد کالای خود داشته باشیم.

با ما در کانال سپیتام همراه شوید.

 

آدرس جدید ما:

مرزداران، خیابان ابوالفضل، خیابان هفتم غربی، ساختمان کوروش، طبقه چهارم، واحد ۱۶

 تلفنها تغییر نکرده و با همان ها می توانید با ما در تماس باشید.

۰۲۱۴۴۹۴۴۹۵۰-۰۲۱۴۴۹۶۷۴۱۰و۰۸
کانال تلگرام سپیتام: SepitamSazeh@

 لطفا ما را به دیگران معرفی کنید!

 

مقاله منتخب این ماه:

آینده ای که به ظهور رسیده است

 

 معرفی محصول: 

مقاله مدیریتی:

 

چگونه تمرکز بیشتر داشته باشیم؟

 

من عادت داشتم که صبح از خواب بلند بشوم و روی موبایلم بپرم و به سرعت خودم را لابه لای پیامها و نوتیفیکیشنها گم کنم.

این زندگی دیجیتالی تمام طول روز ادامه پیدا می کرد و باعث میشد  من نتوانم وظایف مهم روزانه ام رو به خوبی انجام بدهم.

من به شدت حواس پرت، مضطرب و به عنوان یک رهبر موثر عمل نمیکردم. من میدونستم که باید خودم را تغییر بدهم اما به نظر نمیرسید که بتوانم از این رفتارها خودم را آزاد کنم و بتوانم کاری کنم که سراغ این سیکل نروم.

این مشکل غیر معمول نیست. تقریبا تمام مدیران دنیا بیشتر  طول هر روزشان همین گونه می گذرد. دو تا چالش بزرگ برای از بین رفتن توانایی ما برای تمرکز وجود دارد.

اول اینکه ما به صورت روز افزون دچار حواس پرتی به هنگام کار با وسایل ارتباطی می شویم. تلفنهای هوشمند و تبلت و .. . ما به طور متوسط ۱۲ ساعت در روز را صرف مدیای دیچیتال می کنیم. این هایپر کانکت باعث می شود که ما نتوانیم خوب سازماندهی کنیم، تمرکز کنیم و یا خودمان را شارژ کنیم.

 

دوم اینکه ما بیش از حد لزوم به اثرات جلسات برای ارتباط با بقیه باور داریم. مطالعات نشان داده است که ما ۳۵ تا ۵۵ درصد زمانمان را و حتی بعضی مواقع بیشتر از این را در جلسات می گذرانیم. اگر ما بخواهیم روی کارهای خود متمرکز باقی بمانیم باید روش خود را تغییر بدهیم.    

 

شما و بیزینس شما برای شما مفید خواهد بود اگر این موارد را برای خود حل نمایید. شما و هر کسی در تیم شما لذت بیشتری خواهد برد و موفقیت بیشتری نیز کسب خواهد کرد. داده ها نشان می دهد که ما احتیاج داریم که زمان بیشتری را برای خودمان بگذاریم اگر می خواهیم تمرکز و تاثیر گذاری بیشتری در کارمان داشته باشیم. این ۵ فعالیت روزانه در همین راستا به ما کمک خواهد کرد:

 

تمرینهای ذهنی:

بزرگترین مشکل بیشتر ما این است که صبحمان را چگونه آغاز کنیم. آیا شما به محض بیدار شدن فورا گوشی را برداشته و ایمیل  و پیامهایتان را چک میکنید؟  روش بدی را در پیش گرفته اید. به عقیده روانشناس استنفورد،  اما اسپالا نویسنده کتاب راه شاد بودن روش بدی را در پیش گرفته اید.

او می گوید یک چک کردن ایمیل  باعث درگیر شدن مداوم استرس  ما می شود (وقتی موبایل خود را چک می کنیم) به این ترتیب به طرز وحشتناکی توانمندیهای شناختی خود مانند حافظه یا تمرکزرا که به شدت به آنها نیازمندیم را ضعیف میکنیم.

بنابراین باید چکار کنیم؟ یک تمرین ساده ذهنی را وقتی از خواب بیدار می شویم باید انجام دهیم و آن نفس عمیق کشیدن و انجام مدیتیشن برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است. دکتر اسپالا تضیح میدهد که برای چه این کار مهم است. مدیتیشن یک راهی است باعث آرام سازی عصبی شما با وجود همه استرسهای موجود در طول روز میشود . اگر شما آرامتر باشید شما هوش هیجانی بالاتری خواهید داشت و تصمیمات بهتری را اتخاذ خواهید کرد. پس نه بگوید برای شروع روز کاری پر استرس.

ساماندهی وظایف:

یک اشتباه مشترک دیگر این است که به مردم اجازه بدهید که روز شما را بخصوص در صبح اشغال کنند.

شما باید مطمن شوید که وقت کافی برای انجام درست و خلاقانه وظایف خود گذاشته اید. یک کارآفرین وسرمایه گذار به نام آقای پاول گراهام می گوید تهیه کننده برنامه، مجری برنامه است. یعنی کسی که خودش برنامه ریزی میکند بهتر مدیریت و اجرا میکند. او میگوید: هر کاری را به اجزا کوچکتر بشکنید و به دقت هر جز را انجام دهید. انجام خلاقانه وظایف نیازمند یک زمان خاص است که شما در آن شاداب و با طراوت هستید. نه یک زمان فشرده کوتاه پر استرس بین دو تا جلسه کاری. ما همه دوست داریم که مولتی تسک باشیم اما تحقیقات نشان داده که ما در این مورد بسیار بد عمل میکنیم و نمیتوانیم چند کار را همزمان با هم انجام بدهیم.   

به جای اینکه خودمان را خفه کنیم تا کاری را درست انجام دهیم شما می تواید خیلی راحتتر ریتم طبیعی بدن خود را بدانید. روی پیچیدگی و کارهای خلاقانه خود به هنگام صبح تمرکز کنید. اینها باعث می شود که به صورت شخصی و یا با یک یا دو نفر دیگر کار را با موفقیت انجام بدهید. بقیه جلسات را به بعد از ظهر موکول کنید. این راه حل ساده باعث میشود تمرکز و مدیریت جلسه با گروه بزرگتر نیز ساده تر و راحتتر هندل شود.

  

تمیز کنید:

آیا میزتان تمیز است؟ دسکتاپ کامپیوترتان چی؟ صفحه گوشی هوشمندتان چگونه است؟ شاید اینها همه بی اهمیت جلوه کند اما این محیط ها به شدت روی عملکرد و کیفیت کارهای شما تاثیر میگذارد. مرتب بودن اثر بزرگی دارد.

تمیز نگه داشتن محیط کار هم به صورت فیزیکی هم دیجیتالی تاثیر مستقیم روی توانمندی شما و تمرکز شما دارد. در کار هر چیزی را سرجای خود بگذارید. یک فولدر در دسکتاپ خود درست کنید و از شر فایل های رندوم خود راحت شوید. و بیشتر از ۸ تا ۱۲ تا فایل در آن قرار ندهید و تکلیفشان را مشخص کنید. تمام نوتیفیکیشنهای غیر ضروری را غیر فعال کنید و تا آنجایی که میتوانید چیزهایی که باعث حواس پرتی شما می شود را از بین ببرید. این گونه شما بیشتر متمرکز می مانید.

 

کوتاه کردن جلسات:

چند نفر در آخرین جلسات شما بودند؟ از آن مهمتر چه تعداد از آنها واقعا در ایجاد یا تحقق نتایج ارایه شده در جلسه مشارکت داشتند؟ این سوال ممکن است عجیب به نظر برسد و ربطی به تمرکز ما نداشته باشد. اما مطالعات نشان داده است مزایای یک تیم کوچکتر بسیار بیشتر است. تمرکز و پاسخگویی در یک گروه بزرگ که به جای مشارکت به لپتاب خود خیره شده اند- بسیار پیچیده تر است.

برای متمرکز ماندن تیم خود را متمرکزتر و کوچکتر کنید. تعداد آدمهایی که با آنها در هر جلسه صحبت می کنید را به ۸ یا کمتر کاهش بدهید در غیر اینصورت جلسه شما نتیجه چندانی نخواهد داد. مطمن شوید هر جلسه در یک مدت زمان مشخص، منتهی به یک نتیجه می شود و یک شخص هم متصدی انجام ادامه کار خواهد شد. آن شخص به طور مستقیم و شخصا باید پاسخگو باشد. این تکنیک یک تکنیک قدرتمند است که اپل برای مدیریت وسیع کارکنان خود انجام میدهد.

نگه داشتن وقفه:

یک دلیل برای اینکه تعداد زیادی از مردم به سختی زمانی برای تمرکز دارند فقدان حد و مرز است. شما نمیتوانید در این بازی برنده شوید اگر از یک جلسه به جلسه بعد بروید. سوییچ کردن از یک کار به کار دیگر برای مغز انسان در هر زمانی سخت است. برای مدیران سر شلوغ بیش از ۷۰ درصد از زمانشان به هدر می رود.

 

اگر می خواهید از تلف کردن زمانتان فرار کنید  یک زمان وقفه بین هر جلسه برای خود در نظر بگیرید. هر ۴۵-۶۰ دقیقه که برای یک جلسه دارید ۱۵ دقیقه یا بیشتر وقفه بندازید. این باعث می شود که زمان شما کمتر هدر برود. این باعث میشود حس بدی در اخر روز نداشته باشید. این روش کمک می کند تا راه بهتری برای پاسخگویی به مدیران خود نیز داشته باشید. مدیران شما هم تنها با اتخاذ این تکنیک زمانی سود خواهند برد.  متمرکز ماندن در کار ساده نیست اما شدنی است. این ۵ تمرین و تکنیک به شما کمک میکند که هم لذت بیشتری از کار خود ببرید و هم درست تر انجام بدهید.

نویسنده : 

 WilliamTreseder

 

 


 

 


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :