مقالات فنی
1396/11/03 12:53

آیا اسپلایس بهتر از فست کانکتور در نصب دراپ کابل FTTH است؟

 

 

 

 

 

وقتی که شبکه FTTH طراحی می شود، مهندس ها مجبورهستند یک راه حل صحیح در اتصالات دراپ کابل خود پیدا کنند. هم اسپلایس و هم کانکتور به طور وسیع در FTTH استفاده می شود. برای انتخاب اسپلایس یا کانکتور نکته مهم قابلیت شبکه، انعطاف پذیری و هزینه های پروژه FTTH می باشد. بنابراین اینکه کدام راه حل مناسب تر است را در ادامه می خوانیم.

اسپلایس

اسپلایس یک اتصال پایدار است و یک کانکتور اتصالی است که براحتی با دست بسته و باز میشود. مزایای اسپلاس این است که یک عملکرد اپتیکال عالی را ارایه می دهد و می تواند اتصال را از خرابی و کثیفی و تلفات زیاد حفظ نماید. اگرچه این روش معایبی هم دارد. اگرمشترک FTTH تغیراتی داشته باشد مهندسین باید مجدد اسپلایس برای آن انجام دهند. برای همین فیبر براحتی ممکن است خم شده و باعث افت زیاد شود. بنابراین عملکرد شبکه به مشکل خواهد خورد. علاوه بر این اسپلایس در سمت ONT نیاز به یک سینی برای نگهداری و حفاظت از آن می باشد.

انواع اسپلایسها

فیوژن اسپلایسینگ و مکانیکال اسپلایسینگ دو نوع اسپلایس هستند. باید در نظر بگیرید کدام مدل مد نظر شماست و مناسب شما در پروژه هست.

 

اسپلایس فیوژنی اغلب در ساختارهای توزیعی شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی در مورد فیوژن اسپلایسینگ صحبت می کنیم ناگزیر باید در مورد دستگاه فیوژن صحبت کنیم. این دستگاه، ابزار مناسبی است برای اسپلایس کردن کابل دراپ زیرا کیفیت بالا با تلفات کم را به ما می دهد. اما همه چی کاملا پرفکت و عالی نیست. قبل از اینکه بخواهید دستگاه فیوژن بخرید به نکات زیر دقت کنید.  

  • دستگاه فیوژن کمی گران هستند و معمولا تا چندین هزار دلار می رسند.
  • دستگاه فیوژن نیاز به تکنسین آموزش دیده برای کار کردن با آن نیاز دارند.
  • دستگاه فیوژن نیاز به هزینه های اضافی نیروی کار جهت آماده سازی عملیات و اجرا و پایان کار می شود.
  • دستگاه فیوژن زمان نصب را افزایش می دهد زیرا نیاز به زمان برای گرم شدن دارد و کار با آن حساسیت بالایی دارد.

 

اسپلایسینگ مکانیکال

این روش در پروژه های نصب FTTH  در بیشتر کشورهای شرقی استفاده می شود. اما در کشورهای آمریکایی خیلی مرسوم نیست زیرا بسیاری از کاربر ها  تصور می کنند این روش باعث خراب شدن شبکه می شود. بنابراین شما برای استفاده از این روش باید از فروشنده های قابل اعتماد متریال لازم را بخرید که کیفیت کار افت نکند و حداقل تلفات را داشته باشید.  تست ها نشان داده اسپلاسینگ مکانیکال می تواند در مکانهای بیرونی و داخلی هم کاربرد داشته باشد.

کانکتور

کانکتورها انعطاف پذیر هستند و آنها می تواند باز و بسته شوند بدون اینکه به ابزاری نیاز باشد. آنها قابل استفاده مجدد هستند.  این کانکتورها امکان تست را در شبکه مهیا می کنند. در مقایسه با اسپلایس، قیمت کانکتور بیشتر است. بنابراین مهندسین باید در نظر بگیرند که با توجه به هزینه آیا باید کانکتور استفاده کنند یا نه؟

طبقه بندی کانکتورها

برای کانکتور دو نوع  factory-terminated  و field-terminated در بازار وجود دارند.

 

 

Factory-terminated

 

در این مدل کانکتور زدن در خود کارخانه انجام می شود. دراین حالت کابل دراپ می تواند کیفیت بهتر و قابل اعتمادی را با تلفات کمتر داشته باشد.امتیازات دیگر این است که هزینه های نصب و نیروی انسانی کم می شود. اما چیزی که باید در نظر بگیرید این است که قیمت آن از کانکتورهای Field-terminated

بیشتر است. همچنین طول کابل از قبل ست می شود که حتما مهندسین باید کابل با طول های متفاوت بخرند که حین نصب به مشکل نخورند. که این خود هزینه اضافی است.

Field-terminated

در روش Field-terminated ، ترمینال زدن فیبر در محل نصب انجام می شود.

 این مدل کانکتورها شامل دو مدلfuse-on connector  و mechanical connector می شوند.

کانکتورهای fuse-on از همان تکنولوژی فیوژن برای ارایه یک کاربری اپتیکال با کیفیت استفاده می کند. با توجه به اینکه عملیات اسپلایس داخل کانکتور انجام شده نیاز به کاست و سینی مخصوص ندارد. اگرچه از نظر گران بودن تجهیزات و زمان نصب به فیوژن شباهت دارد.

کانکتورهای مکانیکال جایگزینی برای کانکتورهای فیوژنی هستند که می توان از آن در محل نصب استفاده کرد. این نوع کانکتور نیازی به برق و آموزش خاصی ندارد. شما می توانید ترمینال زدن فیبر را با آسان ترین و سریع ترین روش انجام دهید.

 

منبع : Posted on December 7, 2016 by FS.COM

https://community.fs.com/blog/splicing-or-connector-for-ftth-drop-cable-termination.html

ترجمه : گروه مهندسی سپیتام

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :