0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید

هزینه کل مالکیت Total Cost of Ownership

هزینه کل مالکیت

Total Cost of Ownership

هزینه کل مالکیت چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ و در ادامه TCOشرکت سپیتام بررسی می گردد.

هزینه کل مالکیت (Total Cost of Ownership) ابزاری است مهم که توسط کسب و کارها برای کنترل و مدیریت هزینه‌های خرید استفاده می‌شود. هزینه کل مالکیت، نمای کلی از نوع خرید یک شرکت (همانند شرکت سپیتام) ، ارزشی که شرکت در نتیجه خرید دریافت می‌کند، هزینه استفاده و نگهداری طولانی‌مدت یک محصول را ارائه می‌دهد.

در این مقاله، ما به اهمیت هزینه کل مالکیت و اینکه چگونه مدیران و صاحبان کسب و کارها می‌توانند از آن به نفع خود استفاده کنند، خواهیم پرداخت.

هزینه کل مالکیت چیست؟

هزینه کل مالکیت محاسبه‌ای است که برای کمک به کسب و کارها در تصمیم‌گیری مالی طراحی شده است. این محاسبه، هزینه کل درازمدت یک شیء از زمان خرید تا دفع آن، از جمله هزینه‌هایی مانند خدمات، تعمیرات، ذخیره‌سازی و بیمه را بررسی می‌کند. اقلامی که هزینه کل مالکیت آن‌ها کمتر است ارزش طولانی‌مدت بیشتری دارند، اما در زمان خرید می‌توانند کمترین هزینه را داشته باشند.

کسب و کارها می‌توانند از هزینه مالکیت برای موارد زیر استفاده کنند:

 • تعیین هزینه کلی یک محصول یا خدمات در کل چرخه عمر محصول
 • تجزیه و تحلیل معیارهای عملکرد برای پیدا کردن هزینه کل مالکیت خریدهای گذشته و تصمیم‌گیری در مورد اعمال تغییر یا ادامه کار با یک سفارش‌دهی منظم
 • ارائه تصویری دقیق از کلیه فعالیت‌های کسب و کار و عملکرد آن
 • به مالکان و مدیران برنامه‌ای می‌دهد تا تصمیمات حساب‌شده کسب و کار را اتخاذ کنند
 • مقایسه همه متغیرهای مختلف متصل به خرید، از جمله هزینه‌های سربار، هزینه‌های اجرا، آموزش کارمندان، حمل و نقل، نصب، هزینه‌های عملیاتی و بسیاری دیگر از هزینه‌ها، برای تصمیم‌گیری در مورد ادامه یا عدم انجام معامله
 • تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا مدیریت داخلی عملکرد یا استفاده از پیمانکار مقرون به صرفه است یا خیر

مولفه‌های اصلی هزینه کل مالکیت

سه مولفه اصلی برای محاسبه کل هزینه مالکیت وجود دارد:

 • هزینه‌های خرید/سخت‌افزار فیزیکی
 • هزینه‌های عملیاتی
 • هزینه‌های پرسنل

بیایید هر یک را بررسی کنیم.

۱- هزینه‌های خرید

هزینه‌های خرید/سخت‌افزار فیزیکی شامل هزینه تجهیزات یا دارایی قبل از مالیات و پس از کارمزد، تخفیف، خرید مشوق‌ها و هزینه‌های بسته شدن است. بعضی اوقات این موارد شامل تجهیزات جانبی یکبار مصرف یا به روزرسانی‌های لازم برای نصب یا استفاده از دارایی می‌باشد.

۲- هزینه‌های عملیاتی

هزینه‌های عملیاتی شامل اشتراک یا خدمات مورد نیاز برای استفاده توسط کسب و کار است. این هزینه‌ها عبارتند از:

 • هزینه‌های آب و برق
 • کارگر مستقیم اپراتور
 • هزینه‌های اولیه آموزش

۳- هزینه‌های پرسنل

هزینه‌های سربار کارکنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کارکنان اداری
 • پرسنل پشتیبانی تجهیزات

این مورد ممکن است شامل آموزش مداوم و عیب‌یابی نیروی کار برای اهداف نگهداری نیز باشد.

چرا هزینه کل مالکیت مهم است؟

برای خریداران، هزینه اولیه خرید یک محصول در مقایسه با هزینه سالانه می‌تواند اندک باشد. هزینه کل مالکیت قسمت قابل توجهی از تجزیه و تحلیل هزینه و سود است، روشی که بیشتر کسب و کارها از آن برای مقایسه هزینه‌ها و مزایای احتمالی هرگونه اقدام یا تصمیم استفاده می‌کنند. همچنین، فروشندگان می‌توانند تخمین هزینه کل مالکیت را ارائه دهند و محصولات خود را برای جذب مشتری با رقبا مقایسه کنند.

در ادامه چند مزیت اضافی برای تأثیر هزینه کل مالکیت بر کسب و کار شما آورده شده است:

محافظت در برابر صنعت یا شرایط اقتصادی

هزینه کل مالکیت می‌تواند شرکت شما را از شرایط کند صنعت، ضرر و زیان ناشی از بلایای طبیعی، سرقت یا کاهش قیمت‌ها بدون تأثیر بر سود محافظت کند. با در نظر گرفتن ریسک‌ها، می‌توانید بیشتر بر رشد کسب و کار خود و سبقت گرفتن از رقبا برای افزایش فروش و سود تمرکز کنید.

به اندازه‌گیری فعالیت ها کمک می‌کند

هزینه کل مالکیت چارچوبی راحت و قابل درک برای توصیف و اندازه‌گیری به مدیران می‌دهد. می‌توانید از آن با تجزیه و تحلیل چرخه عمر و روش‌های مشابه استفاده کنید تا فرصت‌های صرفه‌جویی در هزینه را بیابید.

همچنین با صرفه‌جویی در منابعی مانند آب، سوخت و برق به شرکت شما در محافظت از محیط زیست کمک می‌کند. به نوبه خود، اولویت‌بندی تأثیرات زیست محیطی حتی می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند مشتریانی را که به حفظ منابع طبیعی و سلامت کره زمین اهمیت می‌دهند، جذب کند.

مخاطبان هدف شما ممکن است مایل باشند هزینه بیشتری را برای معامله با سازمانی متمرکز بر روی اقدامات پایدار بپردازند.

روابط تأمین‌کننده را بهبود می‌بخشد

داشتن یک رابطه قوی با تأمین‌کنندگان به شما امکان می‌دهد هزینه‌ها را به طور دقیق پیش‌بینی کنید، از قبل سفارش دهید و از تغییرات لحظه آخر خودداری نمایید. با اعلام اینکه هزینه کل مالکیت کالایی که به شما می‌دهند را محاسبه می‌کنید، روند دستیابی به بهترین قیمت ممکن را هم‌زمان با پرداختن به سایر موضوعات مورد علاقه تامین‌کننده مانند رعایت قوانین کار و معاملات عادلانه با دیگران تسهیل می‌کنید.

هزینه کل مالکیت (TCO) شرکت سپیتام

شرکت سپیتام با سابقه 12 سال فعالیت در زمینه تولید و تامین تجهیزات فیبرنوری ، شبکه و همچنین برندینگ تجهیزات اکتیو سپیتام و همچنین سرمایه گذاری روی تولید و بومی سازی محصولات بر پایه واحد تحقیق و توسعه، ارتقاء سطح دانش فنی پرسنل، خدمات پس از فروش (گارانتی و تعمیرات)، طراحی سایت قوی و حرفه ای جهت نمایش و معرفی محصولات، تامین تجهیزات تست و راه اندازی آزمایشگاه تخصصی، دریافت گواهینامه های معتبر و همچنین اخذ تست ریپورت محصولات از مراجع معتبر کشور، برگزاری دوره های آموزشی، اخلاق حرفه ای کاری، سیستم کاری حرفه ای بر پایه سیستم مدیریت کیفیت ، دارای سیستم مدیریت تامین کنندگان (حساسیت بالا جهت تامین قطعات با کیفیت و درجه 1) وتشکیل تیم فنی توانمند ازافراد نخبه کشورمی باشد.

با توجه به توضیحات ارائه شده، بر پایه اصل هزینه کل مالکیت و اینکه قیمت نهایی فروش محصولات سپیتام به نسبت برندهای داخلی مشابه، بالاتر می باشد به این دلیل است که سایر برندها هزینه های اشاره شده در بالا را پرداخت نمی کنند و صرفا کالایی را از تامین کننده خارجی خریداری کرده و وارد می نمایند و گاهی مونتاژ صورت میگرد و بعنوان تولید داخل بفروش می رسانند و هیچگونه هزینه اضافه شامل : خرید دانش فناوری، قطعات یدکی (خدمات و پشتیبانی)، ارتقا دانش فنی، استخدام پرسنل مجرب و فنی، فضای کاری مناسب، دریافت تست ریپورت و گواهینامه ها، دوره آموزشی، سایت حرفه ای و پرداخت نمی کنند.